Ботев разгроми с 3:0 Локомотив в дербито на Пловдив. Головете за канарчетата, които тотално надиграха своя най-голям съперник, вкараха Густаво Алфонсо, Тодор Неделев и Ндонгала.

Срещата в Коматево се игра пред празни трибуни, тъй като домакините изтърпяха наказание. То бе наложено заради това, че в предишния домакински мач фенове на Ботев заляха с вода длъжностно лице.

Ботев Пловдив Локомотив Пловдив

Локомотив завърши двубоя с 10 човека, защото четвърт час преди края Ванчо Траянов получи втори жълт и респективно червен картон.

Двата отбора се хвърлиха в здрава битка с началния съдийски сигнал. Канарчетата опитаха да наложат териториален превес, държейки повече топката, но първата опасност бе пред тяхната врата. В 8-ата минута Райков стреля опасно от 20 метра, но покрай левия страничен стълб. Секунди по-късно Ботев отговори с добра многоходова атака, която завърши с шут на непокрития Ндонгала, който попадна в ръцете на Пиргов.

В 13-ата минута Ботев откри резултата. Неделев изведе Алфонсо сам срещу вратаря, бразилецът преодоля Пиргов и изпрати топката в мрежата на Локо за 1:0.

Само пет минути по-късно смърфовете можеха да изравнят. Райков центрира от корнер, Пауло Серджо стреля с глава, топката мина под плонжа на Чворович, но Йордан Минев изчисти пред голлинията, предотвратявайки сигурен гол. В ответната атака Бризола шутира по земя, но Пиргов спаси.

По-добрата игра на Ботев продължи и след това положение, а в 25-ата минута домакините като по чудо не отбелязаха второ попадение. Неделев изведе отлично Лъчезар Балтанов очи в очи с Пиргов, капитанът на канарчетата стреля без забавяне, но стражът на Локо изби.

Постепенно смърфовете изравниха играта и в 40-ата минута създадоха втората си голова ситуация, която отново дойде след изпълнение на статично положение. Райков центрира почти от центъра на терена към Аяри, който стреля с коляно от два метра, но не уцели вратата.

В 51-ата минута Ботев вкара втори гол след точно изпълнение на дузпа от Тодор Неделев. Тя бе отсъдена заради игра с ръка на Ивайло Марков, който спря удар към вратата.

След попадението Ботев се прибра по-назад, но при по-редките си атаки продължи да е много опасен. Така се стигна до 72-ата имнута, когато Балтанов намери резервата Стивън Петков, който не уцели празната врата от 7-8 метра. Само четири минути по-късно Локо остана с човек по-малко. Ванчо Траянов спря с нарушение опасна атака на Цветомир Панов и бе изгонен с втори жълт картон.

Ботев се възползва по най-добрия начин от численото превъзходство, отбелязвайки трети гол. Балтанов намери Ндонгала на лявото крило, той напредна и шутира от далечна дистанция. Пиргов не се намеси добре и позволи топката да мине под плонжа му за крайното 3:0.

Така Локомотив продължи с неубедителните си игри, инкасирайки трето поредно поражение в Първа лига. Загубите на смърфовете често са със сериозен цифров резултат, тъй като преди няколко кръга те загубиха с 1:4 от ЦСКА-София и с 0:5 от Пирин.

Класиране Първа професионална лига 10-ти кръг

Наставникът на Ботев (Пловдив) Николай Киров остана изключително доволен от категоричната победа с 3:0 над градския съперник Локомотив (Пловдив).

Николай Киров

“Напълно заслужена победа. Контролирахме събитията на терена и не допуснахме напрежение пред нашата врата. Освен това създадохме няколко добри положения пред противниковата врата. Победата е много важна. Нашите привърженици ще се радват дълго време.

Важен успех за самочувствието на тима. Ние се борим за влизане в шестицата и тези три точки са важни. Без нашите фенове обаче нямаше атмосфера. Ние обичаме да се радваме заедно с тях”, заяви Киров.

Старши треньорът на Локомотив (Пловдив) Войн Войнов бе много разочарован от загубата на тима му в пловдивското дерби с 0:3 от Ботев. Специалистът смята, че за момента това са възможностите на отбора. Войнов сподели, че ако ръководството на клуба сметне, че той има вина за състоянието на тима, е готов да си тръгне веднага.

Войн Войнов

“Каквото и да кажа, ще бъде грешка. Не можахме да покажем това, което можем. Не казвам, че не сме имали желание, но това са ни възможностите на този етап. Фактически довършихме с девет човека след червения картон и контузията на Умарбаев. Първите два гола бяха наши грешки – толкова си можем. Всички сме виновни и аз съм в кюпа.

Сложна е ситуацията, трудно е, но единственият път е главата надолу и да се работи. Няма как да кажем, че сме в добро състояние. Много неща трябва да се променят. Трябва да се освежи отборът. Няма да се оплаквам.

Локомотив не може да е в такова състояние. Всеки отбор изживява криза, но дано нашата мине по-бързо. Аз нямам проблем още сега да си тръгна, но това няма да доведе промяна. Има си ръководство, което решава”, каза Войнов.