Волейболистките от националния отбор на България отпаднаха от Европейското първенство в Азербайджан и Грузия. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов отстъпиха изключително драматично на Германия с 2:3 (25:14, 20:25, 25:16, 19:25, 11:15) в последната среща от плейофите на шампионата, играна  пред едва около 1000 зрители в залата на Националната гимнастическа арена в Баку.

България Германия Европейско първенство по волейбол

Това бе четвърти пореден петгеймов мач за българските лъвици на турнира. Независимо от загубата и отпадането от Евроволей 2017, българските момичета трябва да бъдат доволни от достойното си представяне. Така България ще раздели 9/12-о място в крайното класиране, което е най-добрата позиция от 2009 година насам, когато сме 8-и.

От друга страна Германия се класира за 1/4-финалите на Европейското първенство, където ще играе с домакините от Азербайджан. Двата тима бяха заедно в Група А, като азерките спечелиха с 3:1 гейма. Срещата е в петък (27 септември) от 17,00 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за българките, които поведоха с 4:2 след две успешни атаки на Страшимира Симеонова. Последваха атака на Луиза Липман и пусната топка на германската разпределителка Денизе Ханке и 4:4. Германия дори дръпна с 6:4 след грешка на българската блокада и атака на Дженифър Геертис. Нова атака и страхотен блок на Страши Симеонова и ас на капитанката Елица Василева за 7:6 за България.

Техническата пауза пък дойде при 8:7 за лъвиците след нова отлична изява на Симеонова. Последва такава и на Христина Русева за 9:7. Стигна се до ново равенство при 10:10 след атака на Лиза Грюндинг и ас на Геертис. България отново поведе при 13:11 след грешка на германките и поредна силна изява на Страши Симеонова при мрежата.

Разликата леко нарасна до 15:12 след блок-аут на Ели Василева и 16:13 след пусната топка на разпределителката Лора Китипова. Преднината на лъвиците продължи да расте до 20:13 след страхотни атаки на Ели Василева и Добриана Рабаджиева. Въпреки прекъсването за треньора на Бундестима Феликс Козловски, България спокойно взе гейма с убедителното 25:14 след технична атака на Христина Русева.

В началото на втората част Германия дръпна с 3:1 след силни атаки на Луиза Липман, което накара Иван Сеферинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, разликата нарасна до 6:1 след нови силни изяви на Липман и капитанката на германките Марен Фром. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:4 за Бундестима след грешка от сервис на българките.

Последваха атака на Доби Рабаджиева и две пуснати топки на Лора Китипова и 8:7. Германките, обаче, веднага си върнаха преднината при 11:7 след блок-аут на Дженифър Геертис и ас на Лиза Грюндинг. Независимо от второто прекъсване за Иван Сеферинов, резултатът стана 14:7 след аут на Рабаджиева, пусната на Денизе Ханке и нов ас тип „чекмедже“ на Грюндинг.

Българските лъвици успяха да върнат 3 точки за 14:10, но техническата пауза дойде при 16:11 за Германия след технично отиграване на Геертиес. Германските волейболистки запазиха предимството си до 20:15 след нова атака на Геертиес, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:20, за да изравнят на 1:1.

Третия гейм тръгна с 3:0 за Бундестимът след три поредни грешки на българките. Постепенно България успя да изравни при 6:6 след силни атаки на Ели Василева и Доби Рабаджиева и аут на Марен Фром. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за лъвиците – 8:7 след контра блок-аут на Доби Рабаджиева.

Разликата нарасна до 11:8 след грешка в атака на Дженифър Геертиес и пусната топка на Ели Василева. Въпреки тайм-аута за треньора на Германия Феликс Козловски, последва нова атака на Рабаджиева и 12:8. Преднината на „трикольорките“ продължи да расте до 15:9, но Германия намали до 15:13 след страхотен блок на Лиза Грюндинг и контра от втора линия на Геертиес.

Все пак, второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за България след атака в аут на Луиза Липман. Резултатът стана 19:15 след контраатака от краче на Страши Симеонова, което принуди Феликс Козловски да вземе второто си прекъсване. Независимо от това, последваха два поредни аса на Емилия Димитрова и 21:15. В крайна сметка България спечели гейма с 25:16 след директна точка от сервис и поведе с 2:1.

Четвъртата част започна равностойно до 3:3, след което Германия поведе с 5:3. Последва равенство при 5:5 за България след силна атака от втора линия на Ели Василева и ас на Страши Филипова, а след това дори дръпна с 8:5 след атаки на Еми Димитрова и Христина Русева и отличен блок на Лора Китипова. Последва равенство при 9:9 след атака на германската разпределителка Денизе Ханке, силен прехвърлящ удар на Дженифър Геертиес и грешка след неразбирателство в българския състав.

След поредното равенство при 10:10, българските лъвици дръпнаха отново с 12:10 след атака на Русева и контра на Ели Василева. Атака на Марен Фром и нова българска грешка за 12:12. Бундестимът даже поведе при 14:12 след технично отиграване на Луиза Липман и контра на Лиза Грюндинг.

Въпреки прекъсването за Иван Сеферинов, разликата стана 16:12 след контра през центъра на Грюндинг и ас на Геертиес. Предимството на Германия стана 18:12 след нова атака на Фром и бъркана топка на Лора Китипова. Това принуди Иван Сеферинов да пусне в игра Диана Ненова. Постепенно трикольорките намалиха изоставането си до 21:18 след няколко силни изяви на Доби Рабаджиева. Атака на Липман и директна точка от сервис на Мари Шьолцел и 23:18. Германия безпроблемно спечели гейма с 25:19 след грешка на Диана Ненова, с което вкара мача в тайбрек.

Петия решителен гейм стартира по-добре за Германия, която поведе с 4:2 след блок-аут на Луиза Липман и грешка на Еми Димитрова. Размяната на полето пък дойде при 8:5 за Бундестима след страхотен блок на Лиза Грюндинг. България намали до 9:8 след атака на Ели Василева и контра на Страши Симеонова.

Германките веднага възстановиха преднината си при 11:8, което накара Иван Сеферинов да поиска тайм-аут. Българките отново намалиха до 12:11 след нови атаки на Василева и Доби Рабаджиева. Все пак, Германия стигна до мачбол при 14:11 след атака от краче на Мари Шьолцел, след което Бундестимът спечели с 15:11 след контра на Дженифър Геертиес, а с това и мача с 3:2.

Над всички за българския тим бе капитанката Елица Василева с 23 точки (1 блок, 3 аса, 45% ефективност в атака и 63% перфектно посрещане). Страшимира Симеонова (2 блока, 2 аса и 50% ефективност в атака) и Емилия Димитрова (2 аса и 45% ефективност в атака) завършиха с 16 и 15 точки, но и това не помогна за успех. За Бундестима Луиза Липман заби 21 точки (1 блок и 49% ефективност в атака), а Дженифър Геертиес добави още 16 точки (1 блик, 2 аса, 28% ефективност в атака и 30% перфектно посрещане) за победата.