Барселона срази гостуващия Ейбар с 6:1 и постигна най-убедителната си победа от началото на сезона. Лионел Меси отново беше над всички и заби 4 гола във вратата на баския тим, като вече има 9 попадения от 5 мача. Разгромният успех запази пълния актив на каталунците в Ла Лига – 5 победи и 15 точки, при впечатляващата голова разлика 17:2.

Класиране Примера дивисион

Паулиньо и Денис Суарес също се разписаха за домакините, а за Ейбар вкара Серхи Енрик. Барселона продължава да няма загубена точка срещу този съперник, а любопитното е, че всички голове на Ейбар в мачовете между двата отбора са отбелязани на „Камп Ноу“. Голямата изненада в състава на каталунците бе оставането на пейката на Луис Суарес.

Вместо уругвайската звезда, Ернесто Валверде пусна в стартовите еденайсет Денис Суарес. Жерард Деулофеу също бе титуляр и помагаше на Лионел Меси в предни позиции, след като Усман Дембеле се контузи и ще отсъства до края на годината.

В титулярния състав се появи и авторът на победния гол в двубоя срещу Хетафе – Паулиньо. Другите двама в средата на терена за Барса бяха Андрес Иниеста и Серхио Бускетс, а сред резервите бе Иван Ракитич.

Барселона Ейбар

Ейбар стартира сезона с две победи и две загуби, а в предишния кръг надви с 1:0 Леганес. Наставникът на баския тим Хосе Луис Мендилибар избра атаката да води Серхи Енрик, подкрепян по фланговете от Андер Капа и Такаши Инуи.

Началото беше оптимистично за Ейбар. Още в 4-ата минута Серхи Енрик се отскубна от централните защитници на Барса, но не можа да преодолее Марк-Андре тер Стеген. Гостите продължиха да действат без никакво притеснение и скоро отново затрудниха стража на Барса, но той показа добър рефлекс и изби в корнер удара на Инуи.

Домакините поведоха в 20-ата минута с гол от дузпа на Меси. Грешникът за Ейбар беше Алехандро Галвес, който препъна в наказателното поле Нелсон Семедо. Меси нямаше проблеми от бялата точка и откри резултата. Аржентинецът беше близо до втори гол малко по-късно, но Марко Димитрович се намеси добре. Гостите отговориха с неточен удар на Инуи, но японският халф определено тормозеше бранителите на Барса, които в няколко ситуации бяха надиграни от него.

В 37-ата минута Димитрович отново спаси шут на Меси, но последвалият корнер доведе до втори гол във вратата му. Центрирането бе на Денис Суарес, а Паулиньо с глава заби топката под гредата.

Второто полувреме предложи още повече любопитни моменти. Само за 9 минути (между 53-ата и 62-ата) публиката видя цели 4 гола. Денис Суарес направи 3:0 с добавка, след като Димитрович бе отразил изстрел на Меси. Аржентинецът обаче предстоеше да каже тежката си дума. Преди това Серхи Енрик върна едно попадение, засичайки центриране от левия фланг.

До края срещата се превърна в моноспектакъл на Меси, който заби още 3 гола във вратата на гостите. В 59-ата минута звездата на Барселона получи пас от Бускетс и с премерен удар по земята покачи на 4:1.

Само три минути по-късно Лео навлезе в наказателното поле след комбинация с Паулиньо и промуши топката под плонжа на Димитрович, а в 87-ата се възползва от подаване на Алейш Видал и отбеляза четвъртия си гол в мача. Гредите пък на два пъти спасиха Тер-Стеген при контри на гостите.

В следващия кръг Барса гостува на новака Жирона, а Ейбар ще е домакин на Селта.

Ернесто Валверде

Старши треньорът на Барселона Ернесто Валверде не спести суперлативите си по адрес на Лионел Меси след 4-те гола на аржентинеца във вратата на Ейбар. Наставникът на каталунците обаче отличи и добрата игра на Паулиньо, който постепенно се превърща във важна фигура за отбора.

“Нямам думи, с които да опиша Лео. Той е изключително талантлив, просто е невероятен. За него не е важно на каква позиция играе, защото е много умен. Той е способен да промени хода на даден мач в момент, в който никой не го очаква”, въодушево обясни Валверде.

“Паулиньо се отличава от повечето ни футболисти. Той е много силен физически, затова често търси позиция в противниковото наказателно поле при статични положения. Надявам се да продължи да играе по същия начин и да е все така полезен за тима”, добави Валверде.