Григор Димитров даде победен старт на участието си на Citi Open във Вашингтон, налагайки се в много оспорван мач със 7:5, 4:6, 6:3 над Кайл Едмънд. Като поставен под №4 в основната схема нашият започна директно от втори кръг, а с днешния успех се класира на 1/8-финал. Надпреварата е първата за българина от американското турне, чиято кулминация е US Open.

Българинът достигна до брейкбол още в първото подаване на съперника си, но прати блок ретур в мрежата и изпусна шанса, а после и още един с посрещане в аут преди Едмънд да затвори частта – 1:1.

41-ият в света обаче бързо внесе необходимите корекции в играта си, стана по-агресивен и в петия гейм подходът му даде резултат и Кайл поведе 40:15 от посрещане. Милиметри го разделиха от това да реализира първия шанс с бекхенд по късия диагонал, а Григор намери началния си удар на време и отново излезе напред в резултата – 3:2.

WASHINGTON, DC - AUGUST 02: Grigor Dimitrov of Bulgaria competes with Kyle Edmund of South Africa at William H.G. FitzGerald Tennis Center on August 2, 2017 in Washington, DC. (Photo by Tasos Katopodis/Getty Images)

При пасив от 4:5 британският тенисист сервираше за оставане в сета, а в действията му се усети припряност, заради която изостана 0:30. С четири поредни точки обаче извади гейма и изравни – 5:5.

Двойна грешка направи резултата 0:30 на сервис на Григор след това, а ретур уинър на Едмънд му даде три скрити сетбола. Димитров отрази първите два, а при третия ретурът на британеца бе отсъден в аут, като Григор направи контакт с топката веднага след отсъждането, а ударът му не попадна в корта.

Едмънд поиска „ястребово око“, което показа, че ретурът му е закачил линията с милиметри и британецът започна да спори със съдията на стол и да настоява точката да му бъде присъдена директно. Това, разбира се, не се случи, а Григор спечели и следващите три точки за 6:5. В дванадесетия гейм българинът пречупи изнервения си съперник и с пробив взе сета – 7:5.

Първата ни ракета се изправи пред три поредни брейкбола в третия гейм след подновяването на играта, като на втория пресили бекхенд – 1:2. Едмънд затвърди и хвърли максимални усилия, за да се възползва от моментното си игрово предимство. 41-ият в ранглистата измъкна тежък шести гейм, в който отрази 4 топки за рибрейк – 4:2.

При преднина от 5:4 Кайл сервираше за изравняване на сетовете, а при 30:30 пласира труден форхенд пасинг шот от движение, за да си заслужи сетбол, който материализира.

Едмънд първи стигна до брейкбол в решителния сет, който обаче Григор отрази с прецизен форхенд по диагонала, на който опонентът му нямаше отговор – 2:1. Нямаше обаче и изгледи нивото на британския тенисист да падне.

Първата ни ракета запази концентрация  и дочака своя момент, който дойде в деветия гейм. Тогава при 15:30 на британеца бе отсъдена двойна грешка, но той оспори и „ястребовото око“ показа, че е прав. Точката бе преиграна, но Едмънд направи двойна грешка, а на скрития мачбол заби форхенд в мрежата. Димитров сервираше за победата и я постигна – 6:3.