Арсенал не срещна особени трудности срещу Уест Бромич и спечели с 2:0 домакинството си на дроздовете от 6-ия кръг на Премиър лийг. Александре Лаказет отбеляза и двете попадения за лондончани. Той откри резултата в 20-ата минута, а в 67-ата от дузпа удвои преднината на тима си. По този начин френският нападател се разписа във всеки от първите си три домакински мача в първенството – нещо, което не е правил никой друг футболист в ерата на Висшата лига.

Гостите имаха шанс да поведат в началото, но гредата помогна на Петер Чех. След това Арсенал доминираше, а мениджърът Тони Пулис загуби и 11-ата си визита на тима от Северен Лондон. За наставника на Уест Бромич това бе юбилеен мач номер 100 в елитната дивизия.

Арсенал Уест Бромич

Арсенал показа прогрес в играта си в защита и не допусна попадение в предишните два шампионатни мача (3:0 с Борнемут и 0:0 с Челси). Успех щеше да изкачи тима на 7-о място в класирането, но само на точка от 4-ия Тотнъм. Уест Бромич пристигна в Лондон след три поредни двубоя без победа и с едва 4 отбелязани гола.

Преди началото на срещата всички погледи бяха насочени към Гарет Бари. 36-годишният халф на дроздовете излезе като титуляр в своя 633-и мач в елита, с което подобри рекорда на легендата на Манчестър Юнайтед Райън Гигс за най-много участия във Висшата лига. Бари действаше в средата на терена, заедно с Джейк Ливърмор и Гжегож Криховяк, а мениджърът Тони Пулис избра схема с петима бранители, за да неутрализира офанзивната мощ на Арсенал.

Неговият колега Арсен Венгер направи две промени в своя състав в сравнение с дербито с Челси. Сред титулярите започнаха Алексис Санчес и Мохамед Елнени, а възстановеният от контузия Месут Йозил бе на пейката.

Уест Бромич заслужаваше да поведе в 9-ата минута, когато Джей Родригес влезе в наказателното поле и финтира Шкодран Мустафи, който го фаулира. Реферът Боби Мадли не посочи бялата точка, а самият Родригес предпочете да се изправи и да продължи да играе, вместо да чака реакцията на рефера. Нападателят веднага стреля, но Петер Чех докосна топката и тя срещна гредата.

Арсенал отвърна с пропуск с глава на Аарън Рамзи. В 18-ата минута Алексис Санчес изпълни по перфектен начин пряк свободен удар, топката се отби от напречната греда, но при добавката Лаказет откри от няколко метра. В 25-ата Джони Еванс спря устремилия се към вратата Санчес, а после и Рамзи се размина с гола.

Уест Бромич игра доста открито до почивката и в 38-ата минута като по чудо не изравни. Криховяк подаде на Джей Родригес, който елегантно прехвърли Чех, но Начо Монреал успя да избие от самата голлиния. В самия край на полувремето Джей Родригес още веднъж имаше възможност да се разпише, но я пропиля.

Втората част стартира с натиск на Арсенал, но головите положения не бяха много. Така се стигна до 66-ата минута, когато Рамзи навлезе в наказателното поле и беше изблъскан с рамо от Алан Ниом. Реферът Мадли реши, че това е дузпа и не обърна внимание на протестите на гостите. Лаказет прояви хладнокръвие и реализира 4-ия си гол за сезона.

В 71-ата минута французинът се размина с хетррика, а в края беше заменен от своя сънародник Оливие Жиру. Гранит Джака и Ектор Белерин пропуснаха от удобни позиции, но и това 2:0 бе напълно достатъчно за топчиите, които се доближиха на 6 точки от водачите Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед.

Класиране Премиър лийг

Победата над Уест Бромич с 2:0 зарадва мениджъра на Арсенал Арсен Венгер, който не пропусна да похвали сънародника си Александре Лаказет. Французинът вкара и двата гола в двубоя на „Емиратс“, но Венгер призна, че до почивката отборът му не е играл достатъчно добре.

„Съперникът ни постави под сериозно напрежение, особено през първото полувреме. Те играха опростено, но постоянно създаваха проблеми за защитата ни. След почивката ние контролирахме мача. Съдията трябваше да вземе трудно решение при дузпата. Нашият футболист можеше да продължи и да вкара гол, затова смятам, че наказателният удар беше справедлив“, коментира Венгер.

„Лаказет се справя все по-добре. Той има отлично първо докосване и движение по терена, а освен това е млад и тепърва ще разкрива пълния си потенциал“, каза французинът за голмайстора тима.