Григор Димитров загуби от Робин Хаасе с 6:7(3), 6:4, 1:6  в среща от 1/8-финалите на Мастърса в Монреал, допускайки за първи път поражение от този опонент, след като преди това водеше в общия баланс с 2:0 победи. Холандецът взе равностоен първи сет, а във втория нашият имаше тотално превъзходство. В решителната част обаче първата ни ракета не намери играта, която да донесе победа.

Българинът започна малко колебливо, но успя навреме да влезе в релси и да настрои форхенда и началния си удар, като така не допусна опонентът му от прекалено рано да вземе аванс и да натрупа увереност.

Много по-гладко се развиваха нещата в подаванията на световния №52, който в седмия гейм отново притисна нашия от посрещане. Тогава Григор направи първа двойна грешка за 15:15, а малко по-късно Хаасе спечели битка на мрежата за 30:30.

С нова двойна грешка Димитров подари брейкбол на холандеца при 30:40, но се измъкна с перфектен сервис. С невероятен къс диагонал Хаасе достигна до нов шанс, но Григор отговори с нов силен сервис и успешна комбинация. Димитров стигна до първи геймбол след страхотно разиграване и воле на мрежата, след което маратонът приключи с грешка на Хаасе – 4:3.

При 15:30 в следващата част холандецът направи двойна грешка и осигури два поредни скрити сетбола на първата ни ракета, но с три безответни сервиса стигна до геймбол. Частта мина отново през дюс, но накрая Хаасе я затвори – 4:4.

В дванадесетия гейм Димитров стигна до сетбол, но бакхендът му го провали. Стигна се до тайбрек в който холандецът поведе 4:2 и не позволи опонентът му да стопи дистанцията. При 2:5 Григор направи двойна грешка, а на първия сетбол съперникът му приключи с ас – 7:6(3).

Григор имаше отчетливо игрово предимство в началото на втория сет и бе въпрос на време да достигне до възможност да го материализира. Такава му се отдаде в петия гейм, когато съперникът му прати в аут форхенд с рамката при 30:30.

Холандецът отрази опасността, но се изправи пред нов брейкбол и направи двойна грешка – 2:3. В следващата част обаче Робин изненада българина с агресивен ретур при 30:30, а на топката за рибрейк Григор изкара в аут стоп воле – 3:3.

Българинът обаче не позволи развоят на събитията по някакъв начин да окаже негативно влияние на играта му. В деветия гейм Григор отново притисна съперника си до стената. Хаасе отрази три скрити сетбола, но на четвъртия направи двойна грешка. Така при 5:4 световният №11 сервираше за изравняване на сетовете и се справи.

В началото на решителната част силите отново бяха изравнени, а пръв към място на 1/4-финалите се просегна Робин Хаасе. В четвъртия гейм Димитров пресили форхенд за 15:15, след което загуби битка на мрежата. С форхенд уинър нашият изравни, след което заби в мрежата наглед рутинен форхенд за 30:40. С нова грешка – от бекхенд, пробивът стана факт.

В петия гейм Хаасе дръпна 40:30, а после от дълбочина пласира форхенд от движение в краката на излезлия на мрежата Григор, който сбърка деми волето – 4:1. Холандецът задържа импулса в играта си и не отпусна точка до края – 6:1.

Следващият съперник на победителя е Диего Шварцман.

За всичко по-интересно от света на тениса следете страницата ни във Фейсбук Дебати.