Поне 60 подписа ще са нужни на парламентарната група на „Воля”, за да внесат предложение за премахване на депутатския имунитет.

Лидерът на партията Веселин Марешки посочи, че в Швеция и Норвегия депутатите нямат имунитет, а у нас той се е превърнал в инструмент за манипулация.

„Имунитетът се използва основно за дискредитиране и за медийни скандали, а когато се докаже, че няма никакви основания за сваляне на имунитета и каквито и да е било обвинения, моралната компенсация за нанесените щети на името на човека липсват. Ние смятаме, че народните избраници са почтени и чисти хора. Подкрепете подписката ни. У нас имунитетът не дава свобода, а те прави зависим от задкулисието”, каза Марешки.

Главният прокурор Сотир Цацаров вече два пъти иска имунитета на варненския бизнесмен и от скоро народен представител. Той е със снет имунитет заради дело за изнудване и нанасяне на телесна повреда на варненски бизнесмен.

На 23 юни бяха поискани имунитетите и на други двама депутати от „Воля” – Пламен Христов и Кръстина Таскова, заради изнудване на собственици на аптеки.

От началото на 44-я парламент прокуратурата поиска имунитети на депутати и от други парламентарни групи.

ДЕПУТАТСКИ ИМУНИТЕТ

Депутатският имунитет е записан в българската Конституция – чл. 70 от 12 юли 1991 г. По-късно се въвежда и в Правилника на Народното събрание. Текстът гласи, че депутатите не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да се води наказателно преследване, освен за престъпления от общ характер. Дори тогава се иска разрешение от Народното събрание.

При заварено тежко престъпление разрешение за задържане не се иска, но в такъв случай незабавно се известява Народното събрание или неговия председател.

По закон главният прокурор може да поиска снемане от парламента, ако са налице достатъчни данни, че народният представител е извършил престъпление от общ характер. Свалянето на имунитет на народен представител се гласува с обикновено мнозинство. Регламентирана е и възможността депутатът сам да се откаже от имунитета си, както напоследък често се случва.

В повечето европейски страни депутатският имунитет се прекратява с изтичането на депутатския мандат.

В Швеция, Норвегия и Финландия депутатите въобще нямат имунитет срещу съдебно преследване. Според действащото законодателство в Словения имунитетът на депутатите, осъдени за престъпления, които носят присъда от най-малко шест месеца затвор, се отнема.

В Македония съгласно действащата конституция, приета на 17 ноември 1991 г., при отсъствие на депутат без извинение за повече от шест месеца, в срок от 15 дни председателят на парламента трябва да вземе решение за отнемане на депутатския им имунитет.

В Израел депутатите нямат автоматичен парламентарен имунитет.

Правилникът за дейността на Европейския парламент (ЕП) не предвижда процедура, по която депутат да поиска имунитетът му да бъде свален. След като се получи искането за имунитет, то се докладва от председателя на ЕП пред пленарния състава. Оформя се комисия, която решава какво да се случи, чак тогава се гласува в парламента.

От 1990 г. до 2015г. у нас на 32 народни представители е поискано сваляне на имунитета им.

Броят им до днес обаче се е увеличил.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук