БСП прави опит да консолидира всички парламентарни и извънпарламентарни сили срещу правителството, макар да е ясно, че този вот има твърде малки шансове за успех. Това е част от политическата игра. Вотът има за задача да разклати доверието в правителството, а не толкова да го свали, както и да стабилизира позициите на Корнелия Нинова преди конгреса на партията.

Този вот трябва да експонира Нинова като лидер на опозицията. Иначе най-интересното в този вот е ясната подкрепа от страна на ДПС, както и скритата подкрепа за правителството от страна на „Атака” и „Воля”.

Очевидно е, че двете малки формации са твърде зависими от управляващите и само имитират някаква опозиционност, но практически винаги подкрепят правителството.

Така се получи и миналата седмица при избора на Емил Димитров-Ревизиро за министър на околната среда и водите. Така ще се получи най-вероятно и на предстоящия вот.

Разбира се, това не означава, че вотът ще бъде безсмислен, по скоро БСП вероятно се подготвя за решителна битка през есента.

„Внесохме 40 страници мотиви за вот на недоверие към правителството на Борисов за провал в областта на политиката по екология и околна среда. Това обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова“.

След като внесе искането за вота в деловодството на парламента, Нинова съобщи, че то е подписано от 78 депутати от левицата.

„Няма по-силни мотиви от фактите, а те са, че половин милион българи в момента са в режим на водата и има опасност това число да расте, дишаме най-мръсния въздух, а България е превърната в сметище“, изброи Нинова.

Тя призна, че правителството е взело мерки за овладяване на кризите, но по думите ѝ те са временни и представляват гасене на пожари за намаляване на общественото напрежение.

Александър Ненков от ГЕРБ побърза да отговори на социалистите и заяви, че вотът ще е неуспешен. Депутатът отхвърли твърденията на лидера на БСП Корнелия Нинова, че Шумен е пред водна криза. Ненков се позова на становище на кмета на града, че язовир „Тича” е пълен.

От ГЕРБ риторично попитаха БСП, ако падне правителството с кого ще се коалират, тъй като „българите още помнят моделът на тяхното управление преди години“.

Според ГЕРБ този вот няма да доведе до подобряване на ситуацията.

Депутатът от ГЕРБ Ивелина Василева припомни за направеното по време на мандата на управляващите в областта на екологията и изграждането на пречиствателни станции.

Тя отново подчерта за „държавническото управление“ на кмета на Перник, който е загърбил политическите пристрастия и работи за благото на града.

„БСП твърдят, че имат алтернатива. Ние сме я виждали и сме запознати с „Визия за България – един документ, които изцяло неглижира политиките за опазване на околната среда. Един документ насочен не към хората, а към бизнеса. Ще се запознаем с мотивите, имаме отговорно отношение и сме готови за дебат”, категорична е Василева.

Това е четвъртият вот на недоверия към кабинета „Борисов 3“. Очаква се дебатите да бъдат до края на седмицата, а гласуването – другата. Извънпарламентарните партии АБВ и „Движение 21“ също подкрепят вота.

Засега макар и кабинетът да има официалната пордкрепа от 106 народни представители, колкото са членуващите в групите на ГЕРБ и „Обединени патриоти“, вотът изглежда, че ще бъде неуспешен, тъй като за да бъде свалено правителството, са нужни 121 гласа, а БСП и ДПС имат 104.

Депутатите от „Воля“, които са 12, ще отлагат решението си до сряда, но очакванията са да не подкрепят свалянето на кабинета.

Депутатите от изключената от малката коалиция партия „Атака“ са шест и имат въпроси към БСП, за да подкрепят вота, сред които и дали социалистите ще направят минималната пенсия 500 лв., а минималната основна заплата – 1500 лв. Партията на Волен Сидеров вече даде знак как ще гласува, след като пропусна срещата с БСП за мотивите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук