парламент

Със 130 „за“ и 84 „против“ парламентът даде разрешение на правителството да води преговори със САЩ за закупуването на самолети Ф-16.

След близо 4-часови дебати в пленарната зала, „за“ гласуваха от ГЕРБ -94, ДПС – 23 депутати, „Обединени патриоти“-11 и двама независими.

Против бяха 84 депутати – 66 от БСП , четирима от „Воля“ и 14 от ОП.

Нямаше въздържали се.

Народното събрание възложи на Министерския съвет да преговаря със САЩ и да подготви проект на международен договор с американското правителство.

Проекторешението предвижда министър-председателят да създаде организация за преговорен екип за подготовка на проекта за международен договор.

В предложението изрично е посочено, че при изготвянето на проекта за договор от българска страна задължително в преговорния екип трябва да участват министрите на отбраната, на икономиката, на външните работи и на финансите.

В мотивите на парламента се посочва, че членството на България в НАТО е стратегически избор на принадлежност към евроатлантическата архитектура за сигурност и е ключов приоритет на правителството.

КАК ПРОТЕКОХА ДЕБАТИТЕ?

В началото на заседанието от БСП поискаха в залата да присъства премиерът Бойко Борисов, а от ГЕРБ контрираха с искане да дойде президентът Румен Радев. В крайна сметка дебата проведоха в отсъствието и на двамата.

Основна част от предложението е увеличаване на бюджета за купуване на нови изтребители. Таванът на сделката бе 1.8 млрд. лева с ДДС, но офертата на САЩ засега го надвишава.

Освен това има изискване първите изтребители да бъдат доставени до две години след сключването на договора, на което американците засега не могат да отговорят.

Официални представители на САЩ обаче поеха официални ангажименти в рамките на преговорите да се доближат максимално до исканията на България.

ГЕРБ 

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов каза, че очаква цената на самолетите да падне в рамките на преговорите със САЩ.

„Досега имаме изразена позиция от институциите на САЩ, че когато започнат преговорите по същество, с всички детайли в подготовката за споразумение, ще можем да намерим необходимия консенсус за намаляване на цената“, обясни Цветан Цветанов.

Той беше попитан с колко надвишава офертата на САЩ за F-16 гласуваните от парламента 1.8 млрд. лева, той коментира, че „в момента цифрите са само хипотетични“.

„С днешното решение ще можем да отворим възможността да бъдат изяснени всички детайли, да може да бъде казано всичко. Убеден съм, че и цената ще може да падне“, каза Цветанов.

Владимир Тошев от ГЕРБ добави, че изборът на F-16 oсигурява авиацията за следващите 50 години.

ДПС

„Категорично подкрепяме решението. Позицията ни е ясна и строго последователна”, каза председателят на парламентарната група на ДПС Мустафа Карадайъ.

И добави:

„Когато става въпрос за национална сигурност, няма място за популизъм. Говорим за купуване на сигурност, не за купуване на техника”.

Карадайъ обаче критикува ГЕРБ, че не може да осигури мнозинство заедно с партньорите си от ”Обединените патриоти”.

„ Като решението е политическо и стратегическо, възниква въпросът може ли ГЕРБ да осигури такова мнозинство от управляващата коалиция по този въпрос. Ако не могат- що за управление е това. В чий интерес е?“, попита Карадайъ.

Според друг депутат от ДПС – Симеон Симеонов, който беше команди на Военновъздушните сили, изборът на боен самолет олицетворява геополитическата ориентация на една държава.

„Политическото решение на правителството за начало на преговори със САЩ е политически и стратегически избор за нашата страна. Решението за процедурата трябва да е политическо от самото начало – това е позицията на ДПС. Движението винаги е работило за засилване и отстояване на евроатлантизма“, коментира Симеонов.

БСП

БСП са против купуването на американски самолети стана ясно днес в пленарната зала.

Славчо Велков каза, че левицата приема предложението за водене на преговори със САЩ, но не и отклоняването от условията.

„Без да изнасяме класифицирана информация, отклонението от зададената рамка за цената на бойните самолетите е над половин милиард лева, без допълнителните разходи”, каза Велков по-рано пред бТВ.

По думите му „тези самолети могат да свалят само правителството“.

„Не приемаме игрите със стотици милиони в името на неясно формулирани ползи. Дали сме съгласие за таван от 1.8 милиарда лева и няма да отстъпим от него, защото България не може да си позволи да похарчи повече за това“, коментира от своя страна Кристиан Вигенин.

ОБЕДИНЕНИ ПАТРИОТИ

Лидерът на НФСБ, бившият вицепремиер в това правителство, Валери Симеонов каза, че решението за купуване на самолетите по никакъв начин няма да обезпечи суверенитета на българското въздушно пространство.

„За съжаление по този въпрос ние ще имаме различни позиции в партиите в ”Обединени патриоти“”, отбеляза той.

По думите му единственият начин за защита на нашето въздушно пространство е чрез ракетни бази.

Според него предложението за новите самолети нарушава парламентаризмът на страната и „тя вече се превръща в нещо доста по-различно от парламентарна република”.

Според него е явно желанието е да се извърши политически пирует и да се прехвърли отговорността към Народното събрание.

„Атака” на свой ред поиска редакция на предложението, което да включва преговори с всички кандидати за поръчката, в това число и Русия.

Освен това Волен Сидеров се обяви за представители на парламента в преговорния екип.

„ВОЛЯ”

Лидерът на „Воля“ Веселин Марешки и зам.-председател на парламента изрази съмнения за бъдещето на НАТО и искане за провеждането на референдум за изтребителите.

„Вие допитахте ли се до хората дали те искат да харчим тези пари за железа или искат да ги харчим за здравеопазване, образование, национална сигурност, решаване на демографските проблеми“.

При преговорите е възможно да се търси и нова схема за изплащането на самолетите. България настоява това да стане разсрочено през следващите 10 години, но е възможно при санкция от финансовото министерство те да бъдат изплатени за по-кратък период.

Първата среща, която мога да проведа е в началото на другия месец в Брюксел с изпълняващия длъжността секретар на отбраната. На 14 февруари – срещата на министрите в НАТО. Дотогава ще комуникират експертите. Това заяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов след като парламентът даде зелена светлина за старт на преговорите със САЩ за изтребители F-16.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук