43% от Българите се определят като щастливи, едва 10 на сто казват, че са нещастни. Това показват данни от глобалното проучване на „Галъп”. 21% от хората в България са оптимисти за започващата 2017-а и смятат, че ще е по-добра от предходната. Песимистите са 26 на сто, 40% са неутрални, а 13% се затрудняват да отговорят.
12% у нас очакват 2017-а да бъде година на икономически подем, а 33% – на икономически трудности.
Общата тенденция за България е за нарастване на дела на негативно отговарящите в сравнение с края на 2015 г. Вероятно 2016 г. е била по-напрегната в очите на българите на фона на 2015 г., а и въпросите на изследването бяха зададени у нас през есента – време на по-видима политическа динамика.
Според „Галъп” България се вписва в типичната характеристика за страните, разположени на Балканите – включително Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Косово, Македония, Сърбия, Румъния, Турция. Всички те имат негативното отношение към икономическото положение – средните нетни стойности за Балканските държави са почти двойно по-ниски от тези в глобален мащаб. Спрямо своето бъдеще, балканските народи изпитват колебания, но декларират, че въпреки това се чувстват щастливи.
Иначе глобалната статистика изглежда така: 68% от хората по света казват, че се чувстват щастливи. 42% са оптимисти за икономическите перспективи през 2016 г.
Двама от всеки трима души по света декларират, че са щастливи 68%. И въпреки, че годината беше изпълнена с промени и поредица от кървави терористични атаки, този процент се е повишил с 2 пункта през изминалите 12 месеца.
Различията по света обаче са сериозни. Страните от Източна Азия и Океания, например, са в пъти по-щастливи от тези в Близкия изток.
Най-щастливите държави са Фиджи и Китай. Точно обратна е статистиката за Ирак.
Според изследването, съществува връзка между доходите и щастието, независимо от нацията.
Икономическият оптимизъм е намалял през последната година, въпреки че голяма част от света вече излезе от рецесията.
42% от света е оптимистично настроен по отношение на перспективите пред икономиката през 2017 г. Не такива са настроенията в Европа. Оказва се, че европейците са значително по-песимистични -нетната стойност на оптимизма за държавите-членки на Европейския съюз е -26, а в останалите страни от Европа, извън ЕС е -20. Икономическият песимизъм е най-силно изразен в Италия, Великобритания и Франция. При италианците изненада няма, имайки предвид референдума и оставката на премиера Матео Ренци.
Младежите по света са значително по-оптимистично настроени, отколкото по-старото поколение: 34 е нетната стойност на икономическия оптимизъм сред анкетираните под 34-годишна възраст, а сред тези над 55 години тя е -7.
52% от населението на света смята, че новата 2017-а година ще е по-добра от тази. Едва 15% не споделят оптимизма.
Най-големите икономически сили са най-малко оптимистично настроени – ЕС с нетна стойност от 1 и Северна Америка с 11.
Резултатите са част от глобалното изследване „Край на годината“ на световната асоциация „Галъп интернешънъл“. 66 541 души от 66 страни по целия свят са отговаряли на въпросите.