До края на февруари е удължен срокът, в който учените могат да довършат и изчистят проектите си по европейската програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Това заяви пред БНР заместник-министърът на образованието Красимир Киряков в коментар по предупрежденията от учени от БАН и депутати от левицата, че заради лоши процедури на МОН може да се забави финансиране в размер на 350 милиона лева от еврофондовете за наука.
Вицепремиерът по европейските фондове в оставка Томислав Дончев коментира през миналата седмица, че няма опасност парите да бъдат загубени, но не отрече, че са възникнали проблеми.
Киряков увери, че удължаването с един месец на срока за подаване на проектите не крие опасност за усвояването на средствата. А то трябва да стане до 2018-та, тъй като парите са към бюджета за 2014-та.
Консорциумите на учените ще могат да си изчистят проектите, без това да е фатално, увери Киряков:„Когато си правехме нашата програма, си оставихме т.нар. „буфери“, и този месец удължаване няма да бъде фатален, ако всички останали процедури вървят в ритъм – изборът на международни оценители за проектите и след това, ако не се забави, самата оценка“, каза още зам.-министърът и поясни, че учените поискали удължаване на срока заради липсата на готовност, защото проектите са изключително тежки. Той поясни още, че през декември се наложила корекция на технически грешки в програмата, тъй като управляващият орган не бил спазил изцяло техническата процедура, а това би създало проблеми при одит.
Удължаването на срока се случи, след като Томислав Дончев отправи искане към министъра на образованието в оставка Меглена Кунева, в чието ведомство е органът, управляващ програмата. Учените алармираха Дончев с писмо, че управляващият орган е направил изменения в изискванията на програмата в последния момент, които нарушават равнопоставеността на участниците. Ситуацията беше използвана от БСП, за да отправят обвинения към ГЕРБ, че не умеят да управляват еврофондове.
Виргиния Стаматова