България остана извън Шенген. Вчера Европа каза тежката си дума и нашата страна не бе приета в така бленуваната зона. Една трета от българите обаче не смятат това за важно. Изобщо. 16,9 на сто смятат, че по-скоро не е важно.Това показват резултатите от национално представително проучване на „Галъп интернешънъл болкан“.
Според 46,2% от анкетираните влизането на България в Шенгенското пространство е в една или друга степен важно – 14,9 на сто декларират, че е много важно, а 31,3 процента – че е по-скоро важно, показват резултатите.
Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на агенцията. Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 24 ноември и 2 декември 2022 г. сред 807 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,5% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души.
Останалите 21,3 % от респондентите не могат да преценят.
Резултатите от изследването на „Галъп интернешънъл болкан“ показват, че присъединяването на България към Шенген темата е много по-важна за младите и хората в активна възраст, отколкото за възрастните и пенсионерите. Като цяло личи, че в България отсъства достатъчно ясно мнение по темата, коментират анализаторите.
Те уточняват, че данните от настоящата вълна на изследване са все пак от времето преди решението от четвъртък.
Гласуването с машина на избори и по изключение с хартия е предпочитан вариант според 55 % от българите. Това показват резултатите на друго проучване на „Галъп интернешънъл болкан“.
Над една трета (37,5 %) предпочитат смесен вариант – да има възможност за гласуване и с машини, и с хартиена бюлетина. Останалите не могат да отговорят.
Данните на „Галъп интернешънъл болкан“ показват, че машинният вот е предпочитан в мнозинство от електоратите на „Български възход“, „Продължаваме Промяната“, „Демократична България“ и „Възраждане“. Привържениците на БСП и ДПС предпочитат смесения подход за гласуване. При електората на ГЕРБ дяловете на двата отговора са почти без разлика.
Според резултатите от проучването
машинният вот е предпочитан сред младите,
хората в активна възраст и сред по-високо образованите. Обратното – най-възрастните, пенсионерите, живеещите в селски райони, както и по-слабо образованите, предпочитат смесения подход.
На 2 декември Народното събрание прие окончателно промените в Изборния кодекс, с които беше върната възможността да се гласува по избор – с хартиена или с машинна бюлетина.
Още новини от деня – четете тук
Българинът? Прошляк, който си ползва клекалото и си му е добре. Какво очакваме?