затвор
Снимката е илюстративна

Затвор Стенли, Хонг Конг

Едно от шестте съоръжения за сигурност в Хонг Конг, построени през 1937г., е било популярно място за екзекуция, преди правителството на Хонконг да вдигне смъртното наказание през 1990г. Между 1946г. и 1966г. в бесилото на затвора бяха екзекутирани около 122 престъпници. Той също така стана част от Станлийския интернационален лагер по време на японската окупация, като място за изтезания и екзекуции, където бяха убити 600 затворници. Бежанците от Китай, които се опитаха да пресекат границата, също бяха затворени там, като броят им нарасна до 3000 души.

Лагер 22, Северна Корея

Режимът в Северна Корея все още изпраща хиляди затворници в наказателни лагери. Тази информация е в противоречие с докладите на Пхенян от юни тази година, в които се твърди, че най-големият трудов лагер – т. нар. „Лагер 22” – е спрял да функционира. Севернокорейският лагер представлява сбор от сгради и обработваема земя, обхващаща площ от 87 кв. км., и заобиколени от електрическа ограда. Според бивши служители, избягали от страната, лагерът има 1 000 пазачи, въоръжени с картечници и друго автоматично оръжие. Известният концентрационен лагер „Хоерионг”  има 50 000 затворници. Твърди, че три поколения дисидентски семейства са били затворени там, за да премахнат напълно корените им. Освен това лагерът на смъртта е подчинил затворниците на екстремни мъчения и човешки експерименти, където те стават лабораторни плъхове за биологични оръжия като антракс, бомбен тест и други бруталности.

Затвор Карандиру, Бразилия

Дори и да не те наръга някой съкилийник и да не умреш от „разпитите”, ще хванеш СПИН в Карандиру. Една пета от затворниците в този затвор са ХИВ позитивни и повечето от тях не подбират партньорите си. Карандиру се прочу през октомври 1992г., когато при масовите безредици бяха убити 111 затворници – най-смъртоносният затворнически бунт в историята. От Холивуд се вдъхновиха и направиха филм за бунта, който почти препредава атмосферата в затвора. Макар и претъпкан с над 7200 задържани, в затвора има строга йерархия и неписани закони. Благодарение на група влиятелни затворници убийствата без разрешение и гаврите са сведени до минимум. Животът зад решетките е сравнително поносим, но и най- малката искра може да запали огромен пожар, както и става при затворническия бунт.

Военният затвор в Тадмор, Сирия

Определен от „Амнести интернешънъл” като най-потискащия затвор в света, мястото е предназначно да дехуманизира своето население. Входът към сградата всъщност се осъществява през специален, силно охраняван тунел, който е толкова тесен, че трябва да се пропълзи през него. Допълнително тунелът е подсигурен с контролно-пропускателни пунктове и детектори за движение, които предотвратяват опитите за бягство. За условията на затвора се чуват се говори, че затворниците са приковани дори вътре в килиите си и са подложени на страшни изтезания.

През юни 1980г., президентът Хафез ал Асад разпореди убийството на всички затворници. Клането, продължило 2 седмици, уби между 800 и 2400 затворници.

Затвор Bang Kwang, Тайланд

Много от затворниците там не издържат на напрежението през първия месец и се самоубиват. Там се помещават много чуждестранни затворници и осъдени на смърт. Известен е с това, че е пренаселен, има недостиг на персонал и изключително лоши условия за живот.

Сан Куентин, Калифорния

„Сан Куентин” е не само най-старият държавен затвор в Калифорния, но и един от най-опасните. За пръв път се открива през 1852г. и в момента е най-големият в САЩ. В затвора все още има газова камера, но от 1996г. насам всички смъртни присъди са били летално инжектирани.  Сега там има около 4000 затворници. Масовите безредици в Сан Куентин не са рядкост.

Затворът в Найроби, Кения.

 

Построен през 1911г. за 800 затворници, през 2003г. той е обитаван от 3000 души, което го прави един от най-пренаселените затвори в света. Поради това възникнаха проблеми с хигиената, санитарните условия, а зловонието на въздуха е непоносимо.

Бутирка, Русия

Московският затвор е известен с насилието, до което прибягва администрацията след всеки протест срещу условията на живот. Затворът е пренаселен, което принуждава в една килия за 10 души понякога да бъдат настанявани 100. През лятото е изключително горещо и има епидемии на СПИН и туберкулоза.

Лагер 1391, Северен Израел

„Лагер 1391” е предназначен за високорискови затворници в северен Израел. Съществуването на затвора е неизвестно за обществеността до преди 2003г. Тогава израелските спецслужби признаха за съществуването на секретния център, където без съд се държат голям брой палестинци, а възможно е и граждани на други държави. Бивши затворници разказват, че били държани в килии без прозорци, а при транспортирането им до там били с вързани очи.  Правозащитни организации заявяват, че съществуването на този секретен център противоречи както на израелските закони, така и на 4-тата Женевска конвенция, тъй като имената на задържаните никъде не са публикувани, а израелците могат да правят с тях каквото си поискат.

Изправително учреждение Атика, Ню Йорк

Затворът, построен през 1930г., е бил на мястото на задържане на някои от най-опасните престъпници в света. Печална слава той придобива след бунт на 9 септември 1971. 2200 затворници вземат за заложници тридесет и три служители, настоявайки за по-добри условия на живот и политически права. В резултат на четирите дни преговори са убити 39 души, сред които 10 охранители и служители.

Свързани статии:

Ето какъв е животът в най-тежкия затвор в Русия

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук