109 дни. Точно толкова изминаха от първия звънец на 49-то Народно събрание. Резултатите от изборите и разпределението на депутатските места не предвещаваха нищо добро. Не се виждаше светлина в тунела. Нови избори изглеждаха най-логичното. Но чудото се случи. Джентълменско или не – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ показаха, че промяната е възможна. Беше избрано правителство, а после депутатите започнаха похода към Еврозоната и Шенген. В името на България.
Имаме нов бюджет. Ремонът на Конституцията чука на вратата. И още, и още важни законодателни промени. Закони, които се точеха с години.
Работата на народните представители се сблъска с доста подводни камъни. Още с връчването на мандата на акад. Николай Денков президентът Румен Радев открито заяви, че не трябва да се създава редовно правителство. Защо ли? Отговорът е прост. Да продължи да дърпа конците чрез служебните гълъбчета.
В пленарната зала преди всяка важна крачка „Възраждане“ и БСП се пробваха да сложат крак. Правеха всичко възможно да саботират
работния процес на Народното събрание.
С тези си действия те дискредитираха парламентаризма, в който иначе мощно се кълнат. Слава Богу тези техни действия завършиха неуспешно.
„Аз виждам нещо историческо. От 2013 г. насам досега идеята на агентите на промяната беше революционна. Сега изведнъж започваме да си говорим за еволюция. Не стана с площадите, получи се паритет, серия от служебни правителства и затова вече си говорим за еволюция. Изведнъж всичко може“, коментира Ивайло Цветков-Нойзи.
„Тази коалиция има шанс да бъде устойчива. Не предполагах, че такъв лупинг и такава чупка в кръста на българския политик е възможна“, каза политическият анализатор Слави Василев.
„Една от промените в Конституцията, която се лансира, е, ако те премахнат служебните кабинети, то властта на партиите, които са направили тази коалиция, ще остане в тях“, допълни той.
„Ако началото на политическия сезон на промяната започна с протестите и вдигането на юмрука на президента, то сега сме свидетели на неговия край. И виждаме кой срещу кого е бил – кой е бил за промяната и къде е било статуквото“, посочи още Василев.
Според Левон Хампарцумян не трябва да разглеждаме българската политика като мач „Левски“ – ЦСКА.
„Политиците искат да разполагат с публичните пари. Ако погледнете от тази гледна точка, всичко е логично – и юмруците, и консенсусът между партиите. Пътьом е хубаво да свършат някоя добра работа за икономиката на страната“, на мнение е той.
След добре свършената работа депутатите ще получат заслужена ваканция. От септември те ще продължат своята работа в Народното събрание и да доказват с действията си, че съединението прави силата.
Още вътрешнополитически новини – четете тук