т рекс

Учените преизчислиха общия брой на тиранозаврите рекс, които някога са бродили по Земята, като според ново изследване 1,7 милиарда от тези крале на динозаврите са съществували през цялата история на нашата планета.

През април 2021 г. проучване, публикувано в списание Science изчисли, че до 2,5 милиарда индивида T. rex са живели преди 68-65,5 милиона години, когато са бродили по Земята. Но ново проучване, публикувано на 18 април тази година в списание Palaeontology оспорва това число, като предполага, че действителната цифра вероятно е по-близо до 1,7 милиарда.

Авторът на изследването Ева Грибелер, еволюционен еколог от Университета „Йоханес Гутенберг“ в Майнц, Германия, заяви пред „Live Science“, че новият ѝ модел включва информация за T. rex, която авторите на оригиналното изследване са пропуснали, което е довело до намаляване на броя. Резултатът е по-завършено изследване, което подобрява работата на оригиналния екип, заяви Чарлз Маршал, палеонтолог от Калифорнийския университет в Бъркли и водещ автор на изследването от 2021 г.

В оригиналното изследване екипът на Маршал създава сложен модел, който отчита редица различни променливи – като средна телесна маса, гъстота на популацията, приблизителен географски ареал, възраст на полова зрялост, брой снесени яйца, средна продължителност на живота,

степен на оцеляване и време на поколението,

за да прецени колко T. rex биха могли да оцелеят. Моделът показа, че всяко поколение T. rex вероятно се е състояло от около 20 000 индивида и че за 2,5 милиона години съществуване е имало около 125 000 поколения – което означава общо 2,5 милиарда T. rex.

Но Грибелер не е съгласен с някои от данните, вменени в този модел. Тя смята, че екипът на Маршал е надценил степента на оцеляване и способността за снасяне на яйца на T. rex, както и броя на поколенията, съществували през това време, което е изкривило резултатите. Когато новите стойности били вписани в актуализиран модел, се оказало, че във всяко поколение на T. rex е имало 19 000 индивида и че са съществували само около 90 000 поколения, което означава, че максималният брой съществували T. rex е 1,7 милиарда.

Първоначалното изследване е първото, което оценява колко Т. rex са живели на Земята и „отчасти е било продиктувано от чисто любопитство“, казва Маршал. Това е като да се чудиш „колко звезди има на небето“, добави той. В резултат на това екипът е щастлив, че изобщо е стигнал до прилична оценка. Но изследователите се радват, че сега тя е актуализирана до „по-реалистична“ оценка, каза Маршал.

Независимо от точния брой, и двете изследвания повдигат интересен въпрос –

къде са всички кости на Т. рекс?

Ако прогнозите на Грибелер са верни, това означава, че сме открили останките само на 0,0000002% от тези гигантски динозаври. Това е важен въпрос, който изисква по-нататъшни изследвания, казват Грибелер и Маршал.

Разбирането ни за T. rex непрекъснато се променя. През последните години многобройни открития за вида промениха това, което знаем за отдавна умрелите динократи.

През ноември 2022 г. изследователска група прогнозира, че най-големият Т. рекс, който някога е ходил по Земята, е бил със 70% по-голям от

най-голямата известна вкаменелост на Т. рекс „Скоти“.

А през април 2021 г. друга група разкри, че максималната скорост на вида вероятно е била около 5 км/ч, което е приблизително същата скорост като на ходещ човек. А друго откритие разкрива, че гигантските динозаври са криели зъбите си зад тънък чифт устни.

И динозаври е имало по земите ни. Учени се натъкнаха на останки от летящ динозавър край град Трън. Птерозавърът бил толкова огромен. Почти като самолет. Размахът на крилата му е бил около 8 метра.

Находката събуди интереса на американския учен Стийв Брусати, който е част от екипа на „Джурасик парк“.

„България изобщо не беше част от историята, когато започнахме да проучваме динозаврите. Не съм си и помислял, че може да стане дума за български динозавър“, казва той.

„Българският“ динозавър най-вероятно не е имал пера. Били са покрити най-вероятно с люспи или с малки костни плочи.

„Тези открития в България могат да се окажат изключително съществени. Европа е била вода и много малко острови. И не е ли невероятно, че

преди 80 милиона години е имало птерозаври в небето ви,

по земята, по която сега ходите, са стъпвали подобни чудовища като динозаврите? Този птерозавър е вероятно най-голямото нещо, което някога е летяло“, допълва Брусати.

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук