1 638 700 човека са живеели под прага на бедността през 2016 г. Това е близо 23% от населението на страната, които за миналата година са преживявали с 308.17 лв. на месец, колкото е линията на бедност, съобщи Националният статистически институт.

В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност намалява с 5.4 на сто, а относителният дял на бедното население нараства с 0.9 процентни пункта.

Според НСИ системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2016 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални помощи (обезщетения, социални и семейни добавки), равнището на бедност се повишава от 22.9 до 27.9 на сто, или с 5 процентни пункта.

Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 45.5 на сто, или с 22.5 процентни пункта. Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните (54.6 на сто за 2016 г.), като рискът от бедност при безработните мъже е с 6.7 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени.

През 2016 г. делът на т. нар. работещи бедни нараства спрямо предходната година с 3.8 процентни пункта до 11.6 на сто, като при заетите на непълно работно време рискът за изпадане в бедност е повече от 4 пъти по-висок от този при работещите на пълно работно време. Същевременно рискът от бедност сред работещите жени е с 3.5 процентни пункта по-нисък от този при мъжете. Образователното равнище оказва съществено влияние върху риска от бедност при заетите. Най-висок е относителният дял на работещите бедни с начално и без образование – 68.8 на сто. С нарастване на образователното равнище относителният дял на бедните сред работещите намалява приблизително 2 пъти за хората с основно образование и над 4 пъти за хората със средно образование.

Делът на работещите бедни с висше образование е 5.4 на сто. Оценките на бедността в зависимост от типа на домакинството показват, че най-висок е относителният дял на бедните сред едночленните домакинства с лице на възраст над 65 години, самотните родители с деца, както и домакинствата с три и повече деца.

Най-голямо нарастване на риска от бедност през 2016 г. в сравнение с 2015 г. се наблюдава при домакинствата с един родител със зависими деца – с 12.2 процентни пункта. Относителният дял на бедните е най-нисък в домакинства с двама възрастни и едно дете (12.4 на сто) и в домакинства с двама възрастни под 65 години (16 на сто).

Сред едночленните домакинства рискът от бедност при жените е с 15.3 процентни пункта по-висок отколкото при мъжете. Ако в домакинството живее едно лице над 65 години, рискът от бедност е с 15.4 процентни пункта по-висок от домакинство, в което живее едно лице под 65 години.

Линията на бедност за настоящата 2017 г. е 314 лв., което е с 14 лв. повече в сравнение с миналата година, реши правителството в оставка.

Линията на бедност се използва като параметър при формирането на социалната политика в областта на доходите и жизненото равнище. Показателят се изчислява  на базата от данните в изследването „Наблюдение на домакинските бюджети“, което се провежда всяка година от Националния статистически институт.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук