Великобритания се нуждае от 200 000 нови мигранти на трудовия си пазар, показва доклад на изследователски центът „Глобал фючър”. Причината – застаряващото население, недостига на работна ръка и ниската производителност на труда.
Този брой е двойно по-голям от предвидения от управляващата Консервативна партия, но е необходим, за да се избегнат „катастрофалните икономически последици” след Брекзит, пише още в документа.
Приблизително, 200 000 души годишно е нетната миграция в страната. Именно това се превърна в повод за недоволство заради Брекзит. В това число влизат, както мигрантите от европейските държави, така и тези от трети страни.
Великобритания отчита най-голям недостиг на специалисти в здравната система. Затова в предизборната програма на Консервативната партия е заложен ръст на разходите за труд, които плащат работодателите за квалицифирани кадри от чужбина. Такива например са хилядите източноевропейци, завършили медицина, които всяка година заминават в държави като Германия и Великобритания, за да си намерят по-добре платена работа.
Докладът показва, че дори да бъде увеличена възрастта за пенсиониране, Обединеното кралство пак ще се нуждае от 130 000 мигранти на трудовия си пазар, за да го поддържат. Освен това, миграцията ще е необходима, за да се намали финансовата тежест върху застаряващото население. Ако харчовете за пенсии, здравеопазване и социални грижи се увеличат, ще трябва да нарасте и дългът като процент от БВП.
Агенцията, направила проучването, отбелязва, че 100 000 души от чужбина ще бъдат необходими на британския пазар, а останалите могат да бъдат набавяни сред студентите.
Британският премиер Тереза Мей не веднъж е заявявала, че очаква добра сделка за Брекзит, включително ограничаване броя на мигрантите. Ето защо правителството й възнамерява да отмени свободата на придвижване, след като страната излезе от ЕС. Кадри, от които Великобритания се нуждае, и занапред ще могат да работят в страната, но ще отпадне автоматичният им достъп до британския трудов пазар.
Консерваторите искат да ограничат и притока на хора от държави извън ЕС. Работодатели, които наемат такива хора, от април вече са длъжни да плащат извънреден данък от 1000 паунда годишно. Освен това занапред чуждестранните работници ще трябва да плащат повече, за да имат достъп до системата на здравеопазването, която се финансира с приходи от данъците.
Въпросът с правата на гражданите от ЕС беше една от причините долната камара на британския парламент да върне закона за Брекзит. Румъния пък заплаши, че ще блокира сделката между Лондон и Брюксел, ако не бъдат гарантирани правата на гражданите й на острова.