Обобщаваме по-важните събития, свързани с военния конфликт в Украйна през последните часове. Обещанието на Русия да намали военната си активност в северната част на страната беше посрещнато със скептицизъм, докато Володимир Зеленски заяви, че има положителни знаци от последните преговори в Истанбул.
Западни и украински официални лица реагираха предпазливо на твърдението на Русия, че ще намали значително военната си дейност в Северна Украйна след „значителен“ напредък на мирните преговори в Истанбул. Повече от месец след началото на инвазията, която до голяма степен е в задънена улица в очите на Запада, заместник-министърът на отбраната на Русия Александър Фомин заяви, че Москва ще „намали радикално военната си активност по посока на Киев и Чернигов“.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че „основната цел“ на Москва в Украйна сега е „освобождаването“ на региона на Донбас. Като знак, че Москва може би преминава към по-ограничени цели, след като през първия месец на войната се сблъска с ожесточена украинска съпротива, Шойгу заяви, че „основните задачи от първия етап на операцията са изпълнени“.
Зеленски: Преговорите са положителни, но не заглушават руските бомбардировки
Президентът Володимир Зеленски заяви в обръщение, че вижда „положителни“ сигнали от мирните преговори между Украйна и Русия, които се проведоха в Истанбул. Той заяви, че разговорите са били „положителни, но те не заглушават експлозиите на руските снаряди„. Зеленски също така изрази скептицизъм по отношение на заявения от Москва план за намаляване на военните атаки, като заяви: „Ние няма да намалим усилията си в областта на отбраната“.
„Не може да се говори за отмяна на санкциите, наложени на Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, докато войната не приключи“, заяви още президентът Володимир Зеленски .
„Въпросът за отмяна на санкциите не може дори да се повдига, докато тази война не приключи, докато не си върнем това, което ни принадлежи“, каза Зеленски във видеообръщението си.
САЩ: Преместването на руски войски в Украйна не е изтегляне
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че не е видял нищо, което да показва, че преговорите напредват по „конструктивен начин“, и предположи, че руските обещания за оттегляне може да са опит на Москва да „заблуди хората и да отклони вниманието“. „Това, което Русия казва, и това, което Русия прави са различни неща, а ние сме съсредоточени върху второто“, заяви държавният секретар на САЩ.
Водещият преговарящ от страна на Москва, Владимир Медински, заяви, че обещанието на Русия да „намали драстично“ военните операции не означава прекратяване на огъня. В интервю за руската държавна информационна агенция ТАСС Медински заяви, че все още има „дълъг път“ до постигане на взаимно споразумение с Украйна.
След изявлението на Русия двама високопоставени американски служители заявиха, че САЩ наблюдават, че Русия започва да изтегля част от силите си от украинската столица Киев, което според тях е „голяма“ промяна в руската стратегия. Друг американски служител заяви, че всяко придвижване на руските сили от околностите на Киев е „по-скоро преместване, а не изтегляне“.
Обединеното кралство също е забелязало признаци на „известно намаляване“ на интензитета на руските бомбардировки около Киев, заявиха от Даунинг стрийт. Но Обединеното кралство ще оценява плахите стъпки към евентуално мирно споразумение по-скоро по действията, отколкото по думите.
„Не искаме да видим нищо по-малко от пълно изтегляне на руските сили от украинска територия“, заяви говорителят на премиера Джонсън. Украйна призова за „международен механизъм за гаранции за сигурност“, подобен на член 5 от Договора за НАТО, който задължава членовете на алианса да се защитават взаимно. Висшият съветник на украинския президент Михайло Подоляк заяви, че гаранцията би включвала държави като САЩ, Великобритания, Турция, Франция и Германия, които „юридически активно да участват в защитата на [Украйна] от всякаква агресия“.
Ударите продължават
Във вторник руски въздушен удар удари правителствена сграда в южния украински пристанищен град Николаев. Голяма част от постройката е разрушена а много хора са оставени в капан под отломките. Най-малко 12 души са загинали, а 22 са ранени, съобщи украинската агенция за извънредни ситуации.
Международният комитет на Червения кръст (МКЧК) призова Русия и Украйна да постигнат ясно споразумение за безопасна евакуация на цивилните граждани от обсадения град Мариупол и други места на фронтовата линия. Според тях жизненоважните хуманитарни доставки са на изчерпване. „Времето изтича“ за хората в Мариупол, предупредиха от МКЧК. Все още липсват „конкретни споразумения“ за безопасното преминаване и евакуация на цивилните в южния украински град.
Според Даунинг стрийт Джо Байдън, Еманюел Макрон, Борис Джонсън, Олаф Шолц и Марио Драги са се съгласили в телефонен разговор да не се „отслабва решимостта на Запада, докато не приключи ужасът, причинен на Украйна“. Те са заявили, че са съгласни „да продължат да увеличават санкциите и цената, плащана от Русия“, съобщиха от Белия дом.