Софийски университет
Софийският университет

Работещите в сферата на висшето образование излизат на протест на 20 май.

Той ще се проведе от 11.00 часа пред Министерството на финансите, съобщиха от Националния синдикат „Висше образование и наука“.

Причината за недоволството в сектора е в това, че в бюджета за 2024 година има предвидени пари за увеличения на заплатите, но до момента това не се е случило.

„Не знам къде е причината. Бяха предвидени за увеличаване на възнагражденията от първи януари до 31 март. От първи април трябваше да влезе в сила нормата на Закона за висше образование, която визира 125% от средната брутна заплата за страната за асистентска длъжност и средна заплата в сектора в размер на 180% от средната брутна заплата през последните 12 месеца. Нямаме гаранция, че и тази норма за закона ще бъде спазена“, коментира пред БНР проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите на висшите училища в България.

Висшите училища ще протестират предупредително и това няма да наруши учебния процес.

Няма опасност да бъдат отложени изпитните сесии, успокои проф. Темелкова и допълни:

Няма да има студент, който да не завърши семестъра, ако е положил необходимите усилия, нито дипломант, който не се е дипломирал заради тези протестни действия“.

Искаме държавата – в лицето на Министерски съвет и министерство на финансите, да изпълни записаното в Закона за висшето образование, заяви тя пред националното радио.

Според заетите в сферата академичната общност е пренебрегвана непрекъснато и възнагражденията не са актуализирани „по устойчив модел“, като към днешна дата

има неактуализирани възнаграждения от 2023 година.

„Администрацията в университетите получава такива заплати, които са близки до минималната работна заплата. Това са експерти с магистърска степен, изследователи, работещи в библиотеки, в лаборатории. Възнагражденията им са по-ниски от тези на касиер в голяма търговска верига“, обясни проф. Темелкова.

Председателят на Съвета на ректорите посочи, че когато служебният кабинет е встъпил в длъжност по официален ред е направена заявка за среща с финансовия министър, но до момента няма отговор.

„Не съм имала комуникация с министерството на финансите. Имам комуникация с Комисията по образование и наука, с министъра на образованието и разбирам, че нямаме обезпеченост на тези средства“, обясни тя и направи предложение.

„По спешност бяха намерени 150 милиона, за да се компенсират таксите, когато изведнъж правителството беше решило да отпаднат във висшите училища. Това не мина в НС, така че тези пари би трябвало да са свободни“, коментира проф. Темелкова.

Заради недоволството днес има планирани срещи с образователната комисия при парламента и при президента Румен Радев. Очаква се и среща със служебния премиер Димитър Главчев.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук