420 са украинските медицински специалисти бежанци в България, които могат веднага да започнат работа по специалностите си. В същото време обаче те срещат сериозни пречки при покриване на изискванията от българските власти.
Това съобщи за ДЕБАТИ.БГ съоснователят и директор на Фондация Ukraine Support and Renovation Ната Елис.
Има 420 доктори, като само двама от тях работят по професията си, след като успяха да преминат през всички изпити и тестове, уточни тя.
По думите ѝ един от проблемите е
покриването на изискванията за владеене на български език.
Ако един кандидат не издържи изпита си, той има възможност да се яви отново чак след шест месеца.
„Търсим възможност в Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването да намалят този период на два месеца“, обясни Елис.
Вторият проблем е цената за полагане на един изпит, която варира от 500 до 800 лв.
„Ако двете министерства могат да намалят тези такси, или държавата да субсидира тези хора, това ще позволи на докторите да минават през изпитите веднага. Сега те нямат право да работят, но трябва някъде да живеят, трябва да се хранят, да хранят семействата си“, каза още тя и даде пример с
детски хирург, който е на 63 години и има 40-годишен стаж.
„В момента той е болногледач. Година и половина не е практикувал професията си, а има огромен опит и може да бъде много полезен. В същото време в България се затварят болници, какъвто е примерът с болницата във Враца. В този смисъл 400 доктори са готови да се влеят в българската здравна система“, обясни Ната Елис.
Пълния текст на интервюто четете утре.
Още новини от деня – четете тук