6% годишна инфлация е регистрирана през октомври месец тази година от Националния статистически институт. Това е най-голямата годишна стойност от 2008 година насам. Само за един месец пък – от септември до октомври 2021 година, цените са се увеличили с цели 1,8%.
През октомври спрямо предходния месец са се увеличили цените на:
- хранителни продукти и безалкохолни напитки – увеличение с 1.6%;
- алкохолни напитки и тютюневи изделия – увеличение с 0.3%;
- облекло и обувки – увеличение с 8.3%;
- жилища, вода, електроенергия, газ и други горива – увеличение с 3.0%;
- жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома – увеличение с 1.1%;
- здравеопазване – увеличение с 0.2%;
- транспорт – увеличение с 2.5%;
- съобщения – намаление с 0.2%;
- развлечения и култура – увеличение с 3.2%;
- образование – намаление с 0.2%;
- ресторанти и хотели – увеличение с 0.8%;
- разнообразни стоки и услуги – увеличение с 0.3%.
През октомври 2021 г. в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано намаление на цените при: хладилници – с 0.1%, препарати за почистване на съдове – с 1.7%, принадлежности за ЛТС – с 1.8%, услуги за достъп до интернет и пренос на данни – с 0.1%, цифрови фотоапарати – с 0.4%, стоки за домашни любимци – с 1.6%, художествена литература – с 1.6%, услуги по краткосрочно настаняване – с 3.5%, козметични продукти – с 0.2%, застраховки, свързани с жилището – с 2.4%, и други. Регистрирано е и увеличение на цените на лекарствените продукти с 0.3%.
Хармонизираната инфлация пък през октомври нараства с 1,3% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се повишава с 5,2 на сто.
Хармонизираната инфлация е индексът HICP според общите европейски стандарти, който може да се използва за сравняване на инфлацията в отделните европейски държави.
Според есенните прогнози на Министерството на финансите общото поскъпване на цените до края на годината трябва да достигне 4,5%.