рихтер земетресения земята
Снимката е илюстративна

На територията на България има пет зони, в които е възможно земетресение с максимален магнитуд 7 по Рихтер. Това са Кресненската, Пловдивската, Софийската, Горнооряховската и Шабленската.

Земетресението е природно бедствие, което не може да бъде предсказано. Неговата продължителност не е голяма, но последствията са тежки, се казва в доклад на МВР Националният институт по геофизика, геодезия и география – БАН, пише „Телеграф“. Двете институции предоставят и полезна информация на гражданите за превантивни действия в случай на сеизмичен трус.

За недопускането на човешки жертви и тежки материални загуби, държавните органи предприемат

мерки свързани с антисеизмичното строителство,

спазване на строителните норми, създаване на готовност за адекватно реагиране и за ликвидиране на последиците. Не трябва обаче да забравяме, че правилното поведение на всеки от нас може да бъде животоспасяващо.

Сградите в България от 1987 г. насам се изчисляват в сеизмичните райони, какъвто е София, за 9-та степен по Рихтер, включително старите сгради и панелните блокове. Това каза в предаването „Защо, г-н министър?“ на bTV служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков. По думите му панелните блокове в България би трябвало да издържат на земетресение с магнитуд като това в Турция.

Като цяло сградите в България са изчислявани доста отдавна на сеизмична устойчивост, така че би трябвало да не се притесняваме, включително от силата на такова земетресение. Качеството на строителството е изключително сериозна тема и непрекъснато трябва да говорим за това, добави министърът.

Сградата се въвежда в експлоатация, в зависимост от категорията ѝ, от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) или от общините. Има много сериозен законов механизъм, който, ако всички спазват, не би трябвало да има проблеми, допълни Шишков.

Мога да кажа, че наистина в София се спазват нормите, предполагам, че и в цялата страна. Надзорът наистина проверява строежите. Имайте предвид, че конструкцията се приема веднъж от надзора, втори път от проектанта конструктор и трети път от строител, обясни министърът.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

8 КОМЕНТАРИ

  1. Еййй по големи лъжи от тия глупаци небах чувал станели нещо такова 80 процента от панелите ще са паднали запомнете ми думата знам как са строени и с какви материали

  2. Ако объркат настройките на Техниката не се знае де ще удари.Одобенно ако оператора е на Черешата.

  3. ВРЕМЕ Е БЪЛГАРИТЕ ДА СИ ПЛАТЯТ ЗА ГРЕХОВЕТЕ…. МОЛЕТЕ СЕ ЗА ПРОШКА ПРОДАЖНИЦИ И ПРЕДАТЕЛИ

  4. Панелните блокове са строени от войници ,кеч и заварките са правени от тях.Какъв е бил контролът,господ знай!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук