Венецуела, армия

Военните във Венецуела блокираха мост на границата с Колумбия. Причината бе намерението им да попречат на очакваната международна пратка за хуманитарна помощ, чиято цел е да облекчи сериозния недостиг на храна и лекарства, да навлезе в страната.

Танкер и огромен товарен контейнер блокираха достъпа до моста Тиендитас, който свързва Кукута, Колумбия с Уреня, Венецуела. Франклин Дуарте, член на опозицията, каза пред АФП, че „войските от въоръжените сили блокират прохода“.

Доставката на хуманитарна помощ се координира от Хуан Гуайдо, ръководител на Народното събрание, който наскоро се самообяви за временен президент на Венецуела. Около 40 страни вече са го признали за легитимен лидер на страната.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро отказа да приеме международната хуманитарна помощ. Той видя в нея „извинение“ за започване на военна интервенция, ръководена от САЩ.

„Въоръжените сили на Венецуела ще пресекат „червената линия“, ако възпрепятстват навлизането на хуманитарна помощ в страната“, съобщи опозицията във Венецуела.

„Знаете, че има „червена линия“, знаете, че има граница, знаете, че лекарствата, храните и медицинските консумативи са тази граница – каза депутатът от опозицията Мигел Писаро – Военните са или на страната на проблема, или на страната на хората, които се нуждаят от добавки.“

Признатият за временен действащ президент Хуан Гуайдо определи нуждата от хуманитарна помощ като приоритет. Той съобщи, че около 300 000 души са застрашени от смърт, поради недохранване и болести.

Венецуела страда от най-голямата хуманитарна криза в съвременната история, белязана от хиперинфлация, рецесия и недостиг на основни консумативи като храна и лекарства.

САЩ обещаха 20 милиона долара за помощи. Средствата ще бъдат събрани в Колумбия, Бразилия и неназован карибски остров. От своя страна, Канада обеща 40 милиона долара. Германия и редица страни от Латинска Америка – Колумбия, Аржентина, Чили и Пуерто Рико – също заявиха, че ще помогнат.

По-рано Народното събрание обсъди стратегията си за успешното въвеждане на помощите на територията на страната. Гуайдо обаче няма да успее да внесе средствата във Венецуела без помощта на военните.

Лидерът на опозицията Хуан Гуайдо се самообяви за действащ президент преди две седмици, като от тогава е получил широка международна подкрепа, включително от САЩ и 20 държави от Европейския съюз.

Понастоящем президентът Николас Мадуро е подкрепян от военните във Венецуела, което усложнява ситуацията.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук