решаваща, реформи
Снимката е илюстративна

Евродепутатите обсъдиха въвеждането на общоевропейски правила за проверка на преките чуждестранни инвестиции.

Целта – да се установи дали финансовите потоци към ключови сектори представляват заплаха за стратегическите интереси на Евросъюза.

Едва половината от държавите членки на Европейския съюз имат механизми за скрининг на преките чуждестранни инвестиции, които обаче се различават по обхват и структура.

От ЕП посочват, че през последните години преките инвестиции от Китай са нараснали 6 пъти, от Бразилия 10 пъти, а тези от Русия са се удвоили.

Оказва се, че те са насочени към високотехнологичния сектор и често чрез компании с държавна собственост или с връзки с правителствата.

Предвижда се чрез новия общ европейски механизъм да бъдат защитени ключови индустрии, като на проверка вече ще подлежат чуждите преки инвестиции във водния сектор, транспорт, комуникации, както и технологии, включително полупроводници, изкуствен интелект и роботика.

Иначе днес Европейската комисия представи списък с 23 държави извън Европейския съюз, в които правилата срещу прането на пари и финансирането на тероризма са слаби.

Списъкът включва Афганистан, Американска Самоа, Бахамите, Ботсвана, Северна Корея, Етиопия, Гана, Гуам, Иран, Ирак, Либия, Нигерия, Пакистан, Панама, Пуерто Рико, Самоа, Саудитска Арабия, Сирия, Тринидад и Тобаго, Тунис, Шри Ланка, Вирджинските острови и Йемен.

На брифинг еврокомисарят по правосъдието Вера Юрова заяви:

„ЕС не може да бъде място за незаконни пари. Европа е открита за бизнес, но не е наивна и трябва да защити финансовата си система”.

Според нея, списъкът е предупреждение за финансовия сектор и че той трябва да бъде особено предпазлив с преводи от посочените държави.

„Преводите могат да продължат, но трябва да бъдат проверявани по-задълбочено. Това не е наказателен списък. Първият подобен списък изготвихме през 2016 г., но за първи път сега ЕК прилага собствени и по-строги изисквания”, поясни Юрова.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук