Преди 100 дни на президентския стол в Белия дом седна Доналд Тръмп. Още в началото на мандата си, около него се завъртяха купища скандали. Каква е неговата равносметка за първите 100 дни от мандата ще разберем от интервюто му за „Асошиейтед прес”.

Имате ли чувството, че променихте президентската институция и как президентството може да бъде използвано ефективно?

Мисля, че 100-те дни са изкуствена бариера и нямат голямо значение. Мисля, че връзката, която установих невероятна връзка с хората, която ще продължи още 4, а защо не и 8 години. Мисля, че затова трябва да получа високи оценки, защото съм установил добри отношения с другите държави – с президента на Египет Абдел Фатах Сиси, например. Ако погледнете президента на Китай – хората казват, че не са виждали подобно нещо досега. Аз наистина го харесвам и мисля, че и той харесва мен. Имаме невероятна химия. Постигнах добри отношения с тези лидери. Никой обаче не пише за това. Всъщност казват: „О, той не се отнася добре с тях”, вероятно заради НАТО, но аз искам те да си платят. Това обаче не се отразява на отношенията ми с държавните лидери. В интерес на истината, с италианския министър-председател Паоло Джентилони (двамата се срещнаха на 20 април в Белия дом; По време на пресконференцията, Доналд Тръмп заяви, че НАТО дължи пари на САЩ – бел. ред.) дори се шегувахме. Аз му казах, че трябва да плати и той ще го направи.

Казали го наистина? По време на срещата ви?

Накрая ще трябва да плати. Знаете ли, досега никой не го молил, никой не му е казвал да плаща. Затова смятат, че аз съм различен президент.

Смятате ли, че едно от нещата, които променихте е да задавате въпросите директно, без да увъртате?

Да. Нека ви дам пример. Малко преди да встъпя в длъжност прочетох ужасна статия за бойния самолет F-35. Цената му беше милиарди долара над бюджета, изпълнението се бавеше със 7 години. Беше кошмар. Затова се обадих в „Локхийд” и им казах, че отказвам поръчката и че я възложа на „Боинг”. Обадих се на „Боинг” и изведнъж започнаха да валят оферти с по-ниски цени. Спестих 725 млн. долара за 90 самолета. Само 90, а ние ще поръчаме 3 000. Министърът на отбраната Джеймс Матис, чийто подпис трябваше да се сложи под сделката, каза: „Никога не съм виждал подобно нещо в живота си.” Вместо компания, която искаше много пари, избрахме друга, която намали цената за същите самолети и причината бях аз. Когато премиерът на Япония Шиндзо Абе дойде ми каза: „Благодаря ви, защото заради вас спестихме 100 млн. долара”. Те купиха 12 самолета. Никой не разказа тази история. Но аз спестих милиарди долари на тази страна.

Мислите ли, че може да установите толкова добри отношения и с Конгреса?

Имам страхотни отношения с Конгреса. Мисля, че справяме много добре и имаме големи планове за бъдещето. Сигурно не трябва да казвам, но в сряда ще предложим данъчната реформа на гласуване. Работихме по нея много усърдно. Само за сравнение – аз съм в Белия дом от 100 дни, а на Обама му отне 17 месеца, за да направи „Обамакеър” (Законът за здравеопазването – бел. ред. )

По време на кампанията твърдяхте, че имате план за първите 100 дни от мандата. Успяхте ли да го изпълните?

Голяма част от нещата са свършени. Много неща се промениха. Нека ви дам пример. С президента на Китай Си Дзинпин имаме много добри отношения. Да го нарека „валутен манипулатор” и после да му кажа: „Между другото, бих искал да решите проблема със Северна Корея” – това не може да се случи при мен. Затова трябва да си гъвкав, на първо място. Откакто аз поех поста, Китай не е „валутен манипулатор”, защото знае, че аз ще направя нещо по този въпрос. Много е важно Китай да ни помогне да се справим със Северна Корея и ядрената им програма.

А новият ви пост променили ви?

Мога да ви кажа, че никога не съм съзнавал колко голяма отговорност всъщност е. Например, когато трябва да се вземе решение дали да бъдат изпратени 59 ракети „Томахоук” в Сирия. Тук става въпрос смърт, „защото действията ти могат да убият някого”. Става въпрос за риск, защото ракетите могат да паднат в града и да убият цивилни, знаете, че корабите бяха на километри далечина. Всяко решение е много сериозно. То може да включва смъртта и живота. Освен това, има и финансово изображение. Бюджетът на Министерството на отбраната е все едно втората по големина фирма в света. Отговорността е много голяма, защото решаваш съдбата на много хора.

Приложихте ли нещо от бизнеса в политиката?

В бизнеса не се нуждаеш от сърце, докато президентският пост засяга много хора.

Това промени ли ви?

Трябва да обичаш хора, защото отговорността е много голяма. Това се отнася за всичко, например данъчната реформа. Подготвяме огромни данъчни съкращения за бизнеса и хората. Според мен, това е най-голямата данъчна реформа правена някога.

Явно ви очаква важно седмица. Нека ви попитам, бихте ли подписали Закон за бюджета, в който не е включено финансиране на стената по границата с Мексико?

Не знам. Хората искат стена. Поддръжниците ми искат стената, а те са около 45% от американците. Хората искат сигурност.

Колко ще струва стената?

Няма да е толкова скъпа, колкото всички си мислят. Според мен ще е около 10 млрд. долара. Това не са много пари за толкова огромен проект. Ако успеем да спрем 1% от вноса на наркотици, ще е постижение. Имате ли представа колко наркотици влизат през границата. Стената обаче ще ги спре.

Какво може да коментирате за НАТО?

Често цитират думите ми, че НАТО е остарял. Но не казват защо. В едно интервю преди време казах, че Алиансът е остарял, макар да не знаех много неща за него. Сега знам много и пак казвам, че НАТО е старомоден. Защо ли? Защото не се фокусира върху тероризма. Когато го правеха преди време, понятието „тероризъм” не съществуваше. Понесох много критики, когато казах това и че държавите от НАТО ни дължат пари. Но никой досега не си е позволявал да ги критикува. Не е честно ние да плащаме близо 4% от БВП, а държавите, които имат най-голяма нужда от Алианса и се възползват от него най-много да плащат само 1%, когато трябва да дават 2% от БВП.

Какво ще кажете за Северноамериканско споразумение за свободна търговия (НАФТА)?

Мисля, че това беше катастрофална сделка за САЩ. Възнамерявам или да предоговоря американските условия, или да напусна споразумението.

Иска ми се да обсъдим още няколко теми. Главният прокурор Джеф Сешън каза, че основен приоритет е арестът на създателя на „Уикилийкс” Джулиан Асанж. Подкрепяте ли дейността на сайта, те особено много ви помогнаха по време на кампанията като публикуваха имейлите на Хилари Клинтън. Смятате ли, че арестът на Асанж е приоритет за САЩ?

Когато се появи „Уикилийкс” си мислех: „Вижте колко много ценна информация”. Те се опитаха да хакнат и Републиканската партия, но ние имахме добра защита. Демократите нямаха, а това е много лош мениджмънт. Но не мога да кажа дали подкрепям или не подкрепям Асанж.

Вярвате ли, че арестът му е приоритет за САЩ?

Нямам отношение към решението на Джеф Сешън, но ако той иска да го направи, няма проблем.

Мечтатели – говорите за тях често. По-рано споменахте за необходимостта от сърце. Казахте, че ще им позволите да останат.

Ние искаме да махнем престъпниците от нашата държава, не мечтателите. Ще се постараем да решим проблема в дългосрочен план. Започнахме да разчистваме селата и градовете от престъпници. Онези, които си позволяват да ограбват, да изнасилват, да тормозят, ще влязат в затвора.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук