На първото за седмицата заседание на Народното събрание, депутатите ще гласуват на първо четене предложенията за промени в Закона за социалното подпомагане.
Законопроектите са три, но имат една и съща цел – затягане на правилата за получаване на социални помощи у нас.
Предложението на управляващите от ГЕРБ предвижда получаването на социални помощи да се обвързва със редовното посещение на задължителните форми на училищно и предучилищно образование.
Така при 3 дни отсъствия на детето в месеца или 5 неизвинени отсъствия на ученика по неуважителни причини, социалните помощи ще се спират за период от една година.
Предложението предвижда още спрените средства да отиват в съответната детска градина или училище, където ще могат да бъда използвани за осигуряване на равния достъп до образование.
От ГЕРБ предлагат още помощта за първокласник да се изплаща вече на две равни части – в началото на първи и втори учебен срок, а целта е да се задържат учениците в училище.
Депутатите от „Обединени патриоти“ предлагат на всички трайно безработни лица, които получават месечни помощи, да се извършва ежегодна оценка от служител на Агенцията за социално подпомагане по критерии, утвърдени от трудовото министерство.
Заедно с оценката ще бъдат поставяни и годишни задачи за повишаване на грамотността и трудовата квалификация.
Така, ако безработният получи две последователни отрицателни оценки, размерът на получаваните от него помощи ще бъде намален с 50% за срок от една година.
И двата законопроекта на управляващите бяха подкрепени на първо четене в комисия.
Предложението на опозицията обаче не срещна одобрението на мнозинство. БСП иска получаването но всички социални помощи да се обвърже и родителите да ги получават само ако техните деца редовно посещават подготвителните групи за задължително предучилищно образование или училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното им състояние.