Едногодишната изследователска мисия в лабораторията „Лунен дворец”, първата в Китай биорегенетивна животоподдържаща система, стартира в понеделник, предава „Ройтерс”.

В нея се включват осем студенти от Университета по аеронавтика и астронавтика в Пекин. През следващите 365 дни, те ще бъдат затворени в капсулата с размери 500 кв. метра – ще работят и живеят в лабораторията, за да симулират дългосрочна, самостоятелна мисия без външни влияния.

Целта на проекта е да постави началото на бъдещите мисии до Луната на Китай.

„Лунен дворец 1”, изработена от изследователи в Университета по аеронавтика и астронавтика, е само част от Експерименталния механизъм за изследване на животоподдържаща, изкуствена, изолирана екосистема. Това е първата биорегенеративна база в Китай и третата по рода си в света.

Учените предполагат, че системата ще позволи на астронавтите да работят и живеят по-дълго в космоса.

Участниците в проекта сами ще отглеждат разнообразни, експериментални зърнени култури и зеленчуци, а човешките отпадъци ще се преработват в капсулата чрез био-ферментационен процес. Остатъците от храна и други биологични продукти ще бъдат преработвани технологично, за да може да се използват при отглеждането на растенията.

Лу Хонг, главен дизайнер на „Лунен дворец 1” твърди, че това е единствената по рода си система, по-добра от тези на Русия и САЩ.

„Преди „Лунен дворец”, Русия и Съединените щати разработиха биорегенетивна система на две нива, която включваше само растения и хора. Ние построихме животоподдържаща система на 4 нива, включихме растения, животни, микроорганизми и хора”, обясни Хонг.

Всеки доброволец ще има отделна задача, а действията им ще се записват от други учени.

Строителството на капсулата започна през 2013г. Но беше представено и пуснато в експлоатация през февруари 2014г.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук