Премиерът Бойко Борисов и посланикът на САЩ Херо Мустафа откриват Първата сесия на Стратегическия диалог България-САЩ, с участието на американска делегация.
Форумът ще бъде разделен на панели, като във всеки ще бъдат обсъждани глобални въпроси, теми от сферата на отбраната, сигурността, икономиката, търговията, енергетиката, върховенството на закона.
От пресцентъра на Министерския съвет пишат, че Сесията е продължение от разговорите между премиера Бойко Борисов и американския президент Доналд Тръмп в Белия дом през ноември.
Във фокуса на форума ще бъдат установените отлични отношения в областта на сигурността и отбраната както по двустранна линия, така и в рамките на НАТО.
Ще се постави акцент също върху по-нататъшното задълбочаване на търговско-икономически отношения между България и САЩ.
През 2018 г. беше отчетен ръст на двустранната търговия със стоки от 36%.
„В рамките на събитието ще се дискутира още сътрудничеството със САЩ в областта на енергетиката и изпълнението на приоритетни инфраструктурни проекти в сектора, така че България да запази ключовата си роля на газовата карта на Европа”, пише в прессъобщението.
БЪЛГАРИЯ МЕЖДУ САЩ И „ТУРСКИ ПОТОК”
Освен да даде началото на работата по стратегическото партньорство със САЩ, днес премиерът Борисов е поканен на откриването на „Турски поток”, в присъствието на президентите на Русия, Турция и Сърбия – Владимир Путин, Реджеп Ердоган и Александър Вучич.
Целта на проекта е да заобиколи Украйна в доставките на газ, въпреки че в края на миналата година Москва и Киев подписаха нов 10-годишен договор за транзит.
Путин открито критикува правителството в София, че според Москва бави своята част от продължението на „Турски поток“, и намекна, че то можело да мине през друга държава. Борисов отвърна, че забавянето е заради европейски процедури, а не по желанието на кабинета му. Последва бързо споразумение с „Газпром“ за промяна от 1 януари на входната точка за руски газ – от Украйна и Румъния на българско-турската граница и „Турски поток“.
Вашингтон обаче не одобрява нито този проект, нито „Северен поток 2”, по който трябва да се доставя газ до Западна Европа. И двата газопровода са заплашени от санкции в края на март. Според американски официален източник на брюкселското издание Euractiv може да има санкции и за всеки, който изгражда продължение на този проект на своя територия. Това означава, че и България евентуално може да попадне под ударите на американските санкции.
Позицията на нашето правителство е, че т.нар. Балкански поток – тръбата, свързваща „Турски поток“ с транзитния участък в Сърбия – е част от газопреносната мрежа на България. Но единственият клиент за обемите в нея е „Газпром“.
САЩ обаче подкрепят изграждането на интерконекторната връзка с Гърция, чрез която в България може да се случи реална диверсификация на газовите доставки. Въпреки това този проект вече повече от 10 години не може да бъде завършен. Интерконекторът беше изрично споменат на срещата в Белия дом между Борисов и Тръмп. Българското правителство уверява, че по проекта се работи, макар и засега да няма видими резултати.
Интересът на правителството е насочен основно към „Турски поток”, забелязват много от енергийните експерти у нас. Проектът обаче е много скъп и се плаща от данъците на българските граждани. От енергийното министерство обаче непрекъснато повтарят, че България ще печели по 400 млн. лева годишно от транзита на газ, но никой официално не е обяснил колко губи страната от спирането на Трансбалканския газопровод и при какви параметри на натоварване е изчислена новата сума.