Днес Народното събрание вероятно ще гласува предложението на Министерския съвет за въвеждане на извънредно положение.
На спешно заседание късно снощи, премиерът Бойко Борисов каза, че въвеждане на извънредно положение ще даде възможност да бъдат затваряни училища, университети, игрални зали, спортни събития. Министерство на образованието (МОН) трябва да организира процеса по онлайн уроци, за да не губят децата материал.
„Министерство на външните работи (МВнР) трябва всяка минута да си актуализира сайта за забрана на пътувания от България към други страни, а Министерство на здравеопазването (МЗ) – от кои държави да не могат пътници да влизат в България”, продължи премиерът.
И добави:
„В тази ситуация единственият спор е колко драстични да са мерките”, добави още той.
Премиерът изчисли, че 3 млрд. минимум ще е загубата за държавния бюджет.
Според Борисов размерите на щетите за световната икономика ще надминат в пъти това, което стана при последната финансова криза.
„Кирил Ананиев трябва да ми даде отговор Здравната каса да направи клинична пътека за коронавируса”, съобщи още премиерът.
Борисов изрази надежда, че всички парламентарни групи в Народното събрание ще приемат предложението за въвеждане на извънредно положение в страната.
„Да се мобилизираме, да спазим процедурата, но тези, които не спазват процедурата – да дадем правомощия на МВР, на службите да ги задържи и да ги задължи да спазват забраната”, каза още Борисов.
Част от мерките ще са налагане на санкции за хората, които не спазват карантина, ако са поставени под такава. Барове, нощни клубове и дискотеки също ще бъдат затворени.
Социалното министерство трябва да вземе мерки относно изплащането на пенсиите.
„Извънредно положение не означава спиране на стопанския живот. Не означава ограничаване на гражданските свободи. Да не се правят спекулации. Единственото, което ще бъде ограничено е правото на свободно движение. Не може да позволим лице, което е заразено, свободно да разпространява заразата. Няма място за паника!“. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев.
Той каза още, че ситуацията е анализирана изключително внимателно.
„Считаме, че сега е моментът да се вземат решителни мерки, за да ограничим разпространението на вируса”, каза той.
„Нашият стремеж е извънредното положение да бъде въведено за максимално кратък период, за да минимизираме последиците за икономиката”, каза още Дончев.
От своя страна председателят на националния кризисен щаб за коронавируса и началник на Военномедицинска академия ген. Венцислав Мутафчийски каза:
„Ситуацията, която се задава изисква много по-бързи решения и действия – и от страна на здравните власти, и от страна на институциите”.
И добави:
„Има съществени слабости във всички насоки, отбеляза Мутафчийски. Ситуацията е толкова динамична, че предлагаме на министър-председателя да се вземат извънредни мерки, за да могат да бъдат въоръжени институциите с достатъчно инструменти да повлияят на промените, които предстоят пред всички нас”.
Главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев от своя страна каза:
„Въпреки че мерките са болезнени и въпреки, че ще ограничат някои права, те ще осигурят на държавата много по-бавно и много по-ниско интензивно развитие. Ние не може да го избегнем, но може да намалим значително тежестта на епидемията от COVID-19”.
На заседанието на МС бе отбелязано, че в България болничните легла са общо 53 173 броя, като от тях 2063 са за интензивно лечение.
Осигуреността с болнични легла в страната ни е над средната за Европейския съюз – у нас тя е 759.6 на всеки 100 000 души, а в ЕС – 504.3 на 100 000 души.
За сравнение – по този показател Германия заема първо място в ЕС – с 800.2 легла на 100 000 души от населението, а в Швеция осигуреността е най-ниска – 222.5 на сто хил.
България е на първо място в целия Европейски съюз по осигуреност с легла за активно лечение – 616.8 на всеки сто хиляди от населението, след нас се нарежда Германия – с 601.5 на сто хил., като средната стойност за ЕС по този показател е 372.2 на сто хиляди, бе посочено от Националния оперативен щаб в хода на извънредното заседание.
У нас има общо 21 клиники за интензивно лечение, от които 20 са клиники по анестезиология, реанимация и интензивно лечение. Отделенията за интензивно лечение в страната са 277, от които 177 са отделения за анестезиология и интензивно лечение.
Общо положителните резултати за коронавирус в страната към този момент са 23, като един от тях е на починалата в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ 66-годишна жена.