Германският външен министър Хайко Маас отправи в „Туитър“ остра критика към американския президент, че се опитва да получи „изключителни права“ върху възможна ваксина, разработвана от германска фирма. Други немски политици пък заподозряха президента Тръмп, че се опитва да впрегне ситуацията с ваксината за коронавируса в полза на кампанията си за преизбиране на президентския пост.
„Немски изследователи са лидерите в разработването на ваксини, те участват в световно сътрудничество. Не можем да позволим на други да постигат своите научни резултати изключително за себе си. Можем да победим # COVID-19, ако действаме само заедно, а не един срещу друг“ – поясни Маас в интервю за медийната група „Функе“.
Германският външен министър обяви, че правата за изследване за ваксина срещу коронавирус не се продават, след като се появиха информации, че Доналд Тръмп иска САЩ да купят правото на изключителен достъп до потенциална ваксина, разработена от немска биотехнологична фирма.
Коментарите, направени в интервю за медийна група „Функе“, идват, докато учените се надпреварват да разработят ваксина срещу смъртоносния коронавирус, който вече погуби около 6 600 души, а милиони са поставени в изолация. В същото време глобалните пазари са опустошени.
Позовавайки се на източници, близки до германското правителство, вестник „Ди Велт“ по-рано съобщи, че Тръмп е предложил „милиард долара“, за да осигури изследванията за ваксина от немската биотехнологична фирма CureVac да бъдат „само за САЩ“.
„Германия не се продава“, заяви министърът на икономиката Петер Алтмайер пред телевизия ARD в неделя, реагирайки на тези информации.
На пресконференция министърът на вътрешните работи Хорст Зеехофер бе помолен да потвърди опитите на САЩ за ухажване на германската компания.
„Мога само да кажа, че днес съм чул няколко пъти от правителствените служители, че това е така. Утре ще го обсъдим в кризисния комитет“, каза той.
CureVac заяви в изявление в неделя, че „се въздържа от коментар на спекулации и отхвърля твърденията за оферти за придобиване на компанията или нейната технология“.
Тези информации предизвикаха ярост в Берлин.
„Сега е важно международното сътрудничество, а не националният личен интерес“, каза Ервин Рюдел, консервативен законодател от здравната комисия на германския парламент.
Лидерът на Свободната демократична партия Кристиан Линднер тръмп, че политиканства:
„Очевидно Тръмп ще използва всички налични средства в своята кампания.“
Американски служител заяви пред АФП в неделя, че информацията е „сериозно пресилена“:
„Правителството на САЩ разговаря с много (повече от 25) компании, които твърдят, че могат да помогнат с ваксина. Повечето от тези компании вече са получили финансиране от американски инвеститори.“
Длъжностното лице също отрече, че САЩ се стремят да запазят всяка потенциална ваксина за себе си. По думите му страната ще продължи да говори с всяка компания, която може да помогне, и „всяко открито решение ще бъде споделено със света.“
Немската компания CureVac е базирана в Баден-Вюртенберг и има клонове във Франкфурт и Бостън. Специализирана е в разработка на средства срещу рак и редки заболявания. Преди седмица компанията изненада всички с новината, че сменя изпълнитерния си директор Даниел Меничела с Ингмар Хьоер. Това става само няколко седмици, след като Меничела се срещна с президента Тръмп, вицето му Майк Пенс и представители на американски фармацевтични компании във Вашингтон. След срещата той писа във „Фейсбук“:
„Ние сме уверени, че до няколко месеца ще бъдем в състояние да разработим мощна ваксина“.
Вчера обаче инвеститорите на CureVac обявиха, че ако успеят в разработването на успешна ваксина, тя няма да бъде продадена на една-единствена държава, а „трябва да помогне на хората по целия свят“.