Китай умишлено е скрил или унищожил доказателства за избухването на епидемията от коронавирус в Ухан. До такъв извод са стигнали специалните служби на САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия, съобщи „Дойче веле”.
По този начин е била нарушена „международната прозрачност”, което е довело до хиляди човешки жертви, пише „Дейли Телеграф”, като се позовава на доклад от 15 страници, изготвен от разузнавателния алианс „Пет очи” (Five Eyes), в който влизат разузнавателните служби на изброените държави.
В документа се посочва, че правителството на Китай, „създавайки заплаха за други държави”, е укрило всички новини за проявата на коронавируса, като е принуждавало лекарите да мълчат, или е унищожавало данните за вируса в лабораториите и е отказало да предостави биологични материали на чуждестранни учени, работещи върху създаването на ваксина.
Според авторите на доклада, още в началото на декември 2019 г. Пекин е разполагал с доказателства за предаването на инфекцията от човек на човек, но е отричал този факт до 20 януари. Както посочва документът, на 3 януари Националният комитет по здравеопазване на Китай е разпоредил да бъдат унищожени образците на коронавируса и не е публикувал информация за непознатата зараза.
Експерименти с коронавируса
От доклада става ясно, че правителството на Австралия е обучило и финансирало група китайски учени от лаборатории, занимаващи се с генетични модификации на смъртоносни вируси, които могат да се предават от прилепи на човек и не се лекуват.
Става въпрос за група учени под ръководството на доктор Ши Чжънли от Института по вирусология в Ухан, която през 2013 г. е изследвала образци на фекалии от подковоноси прилепи в пещерите в провинция Юннан. Те установили, че поне един от около 50 вируса, открити в образците, е сходен 96% с вируса SARS-CoV-2, който причинява атипичната пневмония COVID-19.
Учените са направили изследване на синтеза на подобни на SARS коронавируси, за да установят дали могат да се предават от прилепи на бозайници.
Това изследване, проведено през ноември 2015 г. съвместно с университета в Северна Каролина, доказало, че вирус, подобен на SARS, може да се предава директно от прилепи на човек и не подлежи на лечение.
Разногласия между западните специални служби
Както отбелязва „Дейли Телеграф”, между държавите от „Пет очи” възникнали разногласия по повод произхода на коронавируса SARS-CoV-2. Докато разузнаването на Австралия е на мнение, че вирусът се е появил на пазара в Ухан, каквато версия лансираха китайските власти, американските разузнавателна общност, в която влизат 17 ведомства, все още не се е определила окончателно относно произхода на вируса, но е скептична по повод версията на австралийските си колеги.