„България не е само консуматор на привилегии и еврофондове, ние пазим външната граница на Европейския съюз, участваме във вземането на решения за общата сигурност и просперитет на нашия континент“, написа в личния си профил премиерът Бойко Борисов, отбелязвайки, че в Деня на Европа може само да сме горди, че сме част от най-демократичния съюз на планетата.
Днес подаряваме на Европа нашия девиз „Съединението прави силата“, защото трябва да излезем от кризата заедно и по-силни, заявява министър-председателят.
Ето и пълния му поздрав:
Днес е Денят на Европа, в който може само да сме горди, че сме част от най-демократичния съюз на планетата. България не е само консуматор на привилегии и еврофондове, ние пазим външната граница на Европейския съюз, участваме във вземането на решения за общата сигурност и просперитет на нашия континент. Днес подаряваме на Европа нашия девиз „Съединението прави силата“, защото трябва да излезем от кризата заедно и по-силни.
Отбелязвайки и годишнината от Победата над нацизма, си спомняме с признателност за милионите воини и участници в съпротивителното движение в Европа, дали живота си, за да спасят човечеството от ужасите на лагерите на смъртта и газовите камери. Нека помним жертвите на тази война и уроците на историята. В мрачните години на Втората световна война Лондон, Москва и Вашингтон и техните съюзници заедно побеждават нацистката армия. Това е пример за солидарност, от която нашият свят се нуждае и днес.
Министър-председателят Бойко Борисов участва в специалното видеопослание на лидерите на Европейския съюз по случай 9 май, Деня на Европа.
„Европа, най-доброто място за живеене, най-много демокрация, най-много солидарност, най-много права на хората“ – така премиерът описа Европа днес във видеоматериала на държавните и правителствените ръководители с поздравление за всички европейски граждани навръх специалния ден, когато се отдава почит на мира и единството на континента.
В обръщението си за празника министър-председателят Борисов призова европейските си колеги „да направим всичко възможно след пандемията от COVID-19 отново да бъдем такива, каквито бяхме – солидарни, силни, проспериращи“.