данъци
Mинистърът на финансите Владислав Горанов

Финансовият министър Владислав Горанов на практика призна, че „Лукойл” има монополно влияние върху данъчните складове у нас и по-конкретно – управлява 80 на сто.

„На изхода на данъчния склад горивата излизат с платен акциз и ДДС. След това горивото се оскъпява с 50 стотинки…Ако тези държавни бензиностанции ценообразуват разумно могат да покажат или равна на останалите цена, или по-добра. Фактът, че има бензиностанции, които могат да продават на 50-60 стотинки по-ниска цена, ни провокира”, обясни Горанов.

Той обясни, че с държавните бензиностанции правителството цели да покаже с пазарни инструменти действителната цена на горивата.

„Ако ценообразуват разумно, могат да покажат цена или по-добра или равна на останалите. Упрекът, че това е левичарско или непазарно действие може да намери отговор – пазарът ще реши, защото търговията с горива е напълно свободна и ценообразуването е напълно свободно и се подчинява само на пазарната икономическа логика“, допълни той.

По думите му основен приоритет в момента е изграждането на данъчни складове, тъй като това ще даде възможност на всички субекти да работят в по-конкурентна среда и съответно да предоставят по-качествена услуга на крайния потребител.

„Изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси може да бъде обобщено по следния начин. Тези складове са собственост на 6 икономически субекти“, обясни министърът.

Така се е породила идеята Държавния резерв да се прехвърли на отговорността на държавната компания. Тя ще може и да оперира вместимостите, с които Резервът разполага.

„Ако собственик на бензиностанция у нас иска да продава, той има две опции – да внесе от чужбина чрез отложено плащане на акциз. При това условие той трябва да има складово помещение, в което да съхранява горивото. Ако на този търговец му се откаже достъп до лицензиран данъчен склад, той има само една опция – да си купи горивото директно от Гърция с платен акциз“, обясни Горанов.

Той добави, че КЗК многократно е сигнализирала държавата за този проблем.

„Приоритет на законопроекта са лицензираните данъчни складове и осигуряването на конкурентна среда. Четейки анализите и докладите на Комисията, оставаме с впечатлението, че всичко е наред, но изглежда, че не е така“, добави той.

Горанов каза още:

„Държавата осъществява цялата държавна власт относно всички регулаторни дейности. Регулацията на държавата относно горивата се свежда до определяне на акцизите и ДДС-то. Държавата, чрез свои предприятия, може да действа и като търговец. Важното е да действа като другите търговци“, подчерта Горанов.

По думите на министъра ще бъдат създадени до 100 нови обекта в страната. Те ще бъдат ситуирани в по-големите населени места и там, където се отчита липса на предлагане на качествени горива от гарантиран произход, а също и по първокласните пътища и магистрали.

Изграждането на държавните бензиностанции нямало да става с държавни пари, а щяло да се търси собствено финансиране.

Министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание.

На заседанието правителството одобри и предложи на Народното събрание да приеме законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси.

В него се предлага създаването на държавно предприятие „Държавна петролна компания“ към министъра на икономиката, което да изпълнява всички функции на държавния резерв за съхранение и обновяване на резервите на петролни енергийни продукти, съобщи пресслужбата на кабинета.

Със създаването на държавното предприятие се предвижда, освен управлението на настоящите петролните бази, и изграждането на нови бази и бензиностанции, с което ще се подобри конкуренцията на пазара на горива в страната.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук