Правителството ще удължи с още един месец извънредната епидемична обстановка, за да може социално-икономическите мерки, предложени за справяне с последиците от коронакризата, да изпълнят докрай функциите си.
Това съобщи премиерът Бойко Борисов след извънредно заседание на Коалиционния съвет в Министерския съвет.
Пред журналистите в МС премиерът Борисов обясни:
„Използваме мазнинките от фискалния резерв и към този момент няма да теглим заем”.
Социалните мерки включват:
Увеличаване на разходите за персонал с 30 % от 1 август на органи и администрации, натоварени с дейности за овладяване на пандемията – увеличава се ставката на нощен труд, както и допълнителни разходи за извънреден труд в размер на 92 млн. лева.
Средствата са предвидени за структури на Министерство на здравеопазването, Министерството на труда, МВР, НЗОК, НОИ, РЗИ, и др.;
Увеличават се стандартите по делегираните от държавата дейности за училищното и детско здравеопазване и здравните кабинети, както домове за възрастни хора, хора с увреждания, дневни центрове за деца и т.н. в размер на 24.6 млн. лв.;
За еднократна добавка към пенсиите за три месеца подред по 50 лв. за всеки един пенсионер, което е над 318 млн.
В края на август, когато направят нов разчет на изпълнението на бюджета, тази мярка може да бъде удължена.
Увеличават се средства за субсидии на лечебните заведения – за пациенти с инфекциозни болести, туберкулоза и неспецифични белодробни заболявания, с психични заболявания и за лечебни заведения в отдалечени и трудно достъпни райони – 17 млн. и 300 000 лв.
Увеличаване на стойността на здравноосигурителните плащания за медицинска и дентална помощ – в размер на 126 млн. и 300 000 лв.
Допълнителни средства по бюджета на МТСП – 122 милиона лева за допълнителни средства за личните асистенти.
Увеличаване на минималния размер на дневното обезщетение за безработица от 1 октомври от 9 на 12 лева.
Увеличаване срока на изплащане на обезщетенията за безработица с допълнителни три месеца. Ако кризата продължи повече, срокът на отпускане на средствата ще бъде удължен.
Осигуряване на нетно възнаграждение в размер на 1000 лв. за медиците на първа линия – 67 милиона лева до края на 2020г.
Икономически мерки
Основните икономически мерки са на приблизителна стойност от 1.8 милиарда лева.
Те включват 9.5 милиона лева, които се предоставят на Министерството на икономиката за насърчаване на чуждестранните инвеститори у нас;
туроператорите, които превозват туристи към страната, ще получат субсидия по 35 евро на седалка;
обсъжда се мярка за намаляване на ДДС върху бирата и виното до 9%.
Борисов уточни, че в края на август ще стане ясно как върви за годината изпълнението на приходите и бюджета.
„С намаления данък в туризма – приходите от ДДС от 20 на 9%, приходите към юни са с близо 28 млн. повече отколкото миналата година“.
По молба на туристическия бранш на територията на страната ни, туристи от Молдова, Израел, Кувейт, Сърбия и Северна Македония ще бъдат допускани след предоставяне на PCR тестове, направени 72 часа предварително, обяви Валери Симеонов.