Бойко Борисов, Доналд Тръмп
на снимката: премиерът на България Бойко Борисов и президентът на САЩ Доналд Тръмп

Ако президентът Тръмп бъде преизбран, то САЩ може да заприлича на пленената от корупция България. Настоящата криза там предвещава дългосрочни последици от управлението на сегашното правителство, което се съобразява с интересите на няколко бизнес лидери, близки до управляващата партия, за сметка на всички останали.

Това пише в своята статия базираната в София американска журналистка Ашира Морис. Текстът е публикуван във Foreign Policy, американска медия, започнала своята работа през 1970 г.

Морис дава контекст на сравнението, като подробно разказва за протестите у нас през тази година, защо започват и какви са исканията на гражданското общество. Не пропуска да спомене и липсата на свобода на словото в страната:

„Много медии, които не са пряка собственост на Делян Пеевски, също са част мътната плетеница, в която биват спонсорирани от партии, подкрепящи статуквото. Разследващи репортери са принудени да напускат работните си места или са изправяни пред клеветнически кампании от медии, собственост на Пеевски. Свободата на словото в България се е влошило през последното десетилетие и сега тя е на 111-то място в света според класацията на „Репортери без граници“.

Ашира Морис посочва и друг основен проблем у нас – липсата на независими институции:

„Независимите институции са от решаващо значение за функциониращото демократично общество, но българските институции са превзети от управляващата партия, до степен, че от инспекции за безопасност на храните може да се стигне до изнудване.”

Настоящите администрации на САЩ и България вече имат някои общи, негативни прилики, сравнява двете страни Морис, като посочва, че както Тръмп, така и Борисов управляват своите държави, като фаворизират определени бизнесмени, възлагайки големи държавни поръчки на хора, близки до тях.

И двамата сринаха разделението на властите.

Борисов беше замесен и в скандал с недвижими имоти: неговата дясноцентристка партия „ГЕРБ“ наскоро беше замесена в схема за определяне на цените на апартаменти, която позволяваше на членовете на партията да купуват луксозни имоти в София на изключително ниски цени. Някои високопоставени лица подадоха оставки, въпреки това обаче Борисов остана на власт.

За разлика от Тръмп, Борисов не прави откровено расистки забележки, а също така не пренебрегва и международните институции. Той е фен на ЕС и част от дясноцентристкия блок в Брюксел, в който е и партията на германския канцлер Ангела Меркел. Това обаче не прави действията му по-малко опасни. Това просто означава, че западноевропейските лидери са по-склонни да игнорират корупцията в България – макар че продължителните протести направиха така, че за законодателите в ЕС беше почти невъзможно да извърнат поглед от случващото се там.

Ашира Морис посочва още, че проблемът както в България, така и в САЩ не се свежда единствено до конкретните лица, а проблемът е в политическата система, която поставя шепа хора над закона и всички останали заради власт или пари.

През следващите месеци, докато българите продължават да се борят срещу държавната корупция, американците ще имат своя собствена възможност да направят същото. Виждането на български знамена върху раменете на протестиращите и енергичното им развяване по улиците, напомня, че националните символи и самите правителства могат да бъдат възстановени, завършва своя анализ Морис.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук