Избраният за президент на САЩ Джо Байдън заяви, че отказът на Доналд Тръмп да признае победата си на изборите за Белия дом миналата седмица е „смущаващо“.
Байдън, който активно контактува с чуждестранни лидери през последните дни, беше категоричен, че нищо не може да спре смяната на властта в Белия дом, съобщава Би Би Си.
„Единственото нещо, което, мога да кажа в желанието си да бъда тактичен е, че това няма да помогне на наследството на президента. Всичко ще се осъществи по план на 20 януари“, добави Байдън, позовавайки се на деня на встъпването в длъжност.
Междувременно Тръмп написа в Туитър, че в крайна сметка ще спечели състезанието, което всички големи телевизионни канали обявиха, че вече е загубил.
Байдън се готви да встъпи в длъжност през януари
Нито един от резултатите от вота все още не е сертифициран, продължават няколко преброявания на гласове и резултатът ще бъде поставен на дневен ред едва след заседанието на Изборния колеж на САЩ на 14 декември, допълва Би Би Си.
Байдън провежда телефонни разговори с чуждестранни лидери, докато се подготвя за встъпването в длъжност. Премиерът на Великобритания Борис Джонсън, ирландският премиер Майкъл Мартин, френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел бяха сред онези, с които Байдън вчера е разговарял.
Позовавайки се на тези обаждания Байдън каза:
„Уведомявам ги, че Америка се завръща. Ще се върнем в играта.“
Но докато Байдън и новоизбраният вицепрезидент Камала Харис напредват администрацията на Тръмп задържа предаването на властта.
Администрацията за общи услуги координира финансирането и достъпа до федералните отдели за входящите администрации. Досега обаче тя отказа официално да признае Байдън за новоизбран президент.
Въпреки това Байдън заяви: „Не виждаме нищо да ни забавя, честно казано.“
Тръмп продължава да не признава поражението си
Вчера Тръмп се включи в Twitter като пусна няколко поста с главни букви за „масово преброяване на бюлетини, твърдейки: Ще спечелим!
Неговите туитове отново бяха обозначени от социалната мрежа като оспорени. Подобна бе реакцията на администраторите на Туитър и при предишните му съобщения в социалната мрежа.
Тръмп отправи отново критики, че Байдън е успял да спечели изборите с корупция, но до момента не е представил доказателства за твърденията си, припомня Би Би Си.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео, лоялен на Тръмп, заяви във вторник на пресконференция в Държавния департамент, че след като всеки „легален“ вот бъде преброен, ще започне „втора администрация на Тръмп“.
По-голяма част от колегите на Тръмп от Републиканската партия се въздържат да честитят победата на Байдън.
Запитан във вторник защо не е поздравил демократа, сенаторът Рон Джонсън от Уисконсин каза: „Няма за какво да го поздравя.“
Сенаторът от Мисури Рой Блънт заяви, че Тръмп „може изобщо да не е бил победен“.
Републиканският лидер на Сената Мич Макконел заяви, че Тръмп има пълното право да отправя правни оспорвания към резултата в няколко щати на бойното поле, като Пенсилвания.
Малко републиканци искат да привлекат гнева на президента, като публично приемат, че Джо Байдън е победил. Тези, които вече се изказаха – сенаторите Сюзън Колинс, Бен Сасе и Мит Ромни сред тях – отдавна скъсаха отношенията си с Тръмп. Президентът все още има огромна власт в по-голямата част от партията и може да я използва срещу онези, които смята, че са недостатъчно лоялни, коментира Би Би Си.
Избраният за лидер на републиканците в Сената Мич Макконъл заяви, че трябва търпение.
„Приемете, че президентът има право да предяви своите претенции, дайте му време да излее разочарованието си, но смятайте, че няма да има доказателства с достатъчен мащаб, за да промени резултатите от изборите“, заяви Макконъл.
В същото време пощенски служител в Пенсилвания, който твърди, че длъжностни лица са участвали във фалшифициране на вота по пощата, се е отказал от претенциите си, според контролирания от Демократическата комисия надзорен комитет на Камарата на представителите.
Ричард Хопкинс твърди, че началникът на пощата в Ери, Пенсилвания, е инструктирал работниците да слагат по-ранна дата на подадените бюлетини, за да могат могат да бъдат преброени гласовете.
Той подписва правно изявление под клетва, удостоверяващо неговата претенция, но надзорната комисия заяви, че Хопкинс се е отрекъл от твърдението след разпит от генерален инспектор на пощенската служба на САЩ.
Искът на Хопкинс е цитиран в писмо от сенатора Линдзи Греъм, съюзник на Тръмп, до Министерството на правосъдието, в което се настоява то да започне федерално разследване.