В разгара на пандемията трансплантираните се оказаха сериозно засегнати от предприетите мерки в борбата с разпространението на коронавируса. Заради преструктурирането на отделения в COVID- зони диспансерът за трансплантирани в Александровска болница се наложи да бъде преместен. Това беше последвано от оставката на всички лекари и съответно заплахата от липсата на медицинска помощ за трансплантираните. Затова те днес излизат на протест пред Министерството на здравеопазването, подкрепени от своите близки, които са притеснени за здравето им.
Как се стигна дотук?
В писмо до премиера и здравния министър те предупреждават, че Клиниката по нефрология и трансплантация в Александровска болница, която е водеща в страната в тази област, ще бъде унищожена във вида, в който десетилетия функционира успешно.
Нейната база се превръща в КОВИД-19 отделение, а самата клиника се мести в общата Клиника по нефрологии към УМБАЛ „Александровка болница“ ЕАД, тъй като проф. Борис Богов – настоящ Изпълнителен директор на УМБАЛ „Александровска“ ЕАД не може да намери нито едно отделено, чисто и самостоятелно отделение с достъп на асансьор и всички нужни условия за специализираното лечение на бъбречно трансплантираните пациенти, в което да се премести КНТ, докато приключи разпространението на КОВИД-19 инфекцията, казват Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания.
По думите им това води до смесване на пациенти с трансплантиран бъбрек (които са с ограничена имунна система) с всички други пациенти, които имат като основно и/или придружаващо заболяване на бъбреците. Това автоматично създава обективни и непреодолими предпоставки за рязко влошаване състоянието на лежащите в клиниката пациенти с трансплантиран бъбрек и заразяване с КОВИД-19.
Регулярните прегледи на здравите и нележащи пациенти с трансплантиран бъбрек ще бъдат извършвани по данни на медицинския екип на КНТ – или в „мазето“ или в кабинет в ДКЦ към УМБАЛ „Александровска болница“ ЕАД. Това означава, че здрави трансплантирани хора ще бъдат автоматично заразени с друго заболяване.
Няма осигурени помещения, в които медицинският екип да премести медицинските досието на пациенти и прегледите ще се извършват или без тях или всеки ден медицинският екип ще влачи чували с медицински досиета на тези, които са на преглед от единия край на УМБАЛ „Александровска болница“ до другия.
Медицинският екип, който е единствения обучен в България, наблюдаващ постоянно и повече от 20 години пациенти с бъбречна транспланатция, ще се „редува“ на смени с другия екип на общата Клиника по нефрология, който обслужва пациенти с трансплантиран бърек по изключение, рядко и за кратък период.
Какви са исканията им?
От Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания настояват да се издаде заповед, с която незабавно да спре преместването на Клиника по нефрология и транспланатция към Клиника по нефрология – и двете към УМБАЛ „Александровска болница“ ЕАД, като същата остане на мястото, на което са намира и до момента.
В случай, че това не може да бъде изпълнено, то да издаде заповед, с която да определите друго лечебно заведение, което има подходящите условия.
Те настояват и да се гарантира, че след края на епидемиологичната обстановка в страната от КОВИД-19 клиниката ще се върне към утвърдения през годините формат, като локация, условия за лечения на бъбречно трансплантирани и обучен медицински персонал.
Трансплантираните подчертават, че действията трябва да бъдат незабавни. В противен случай те заявяват, че ще сигнализират всички европейски институции.