За да бъде намерено устойчиво и дълготрайно решение на оставащите отворени въпроси в двустранните отношения, е необходим прагматичен, откровен и добронамерен подход, изразяващ се в конкретни действия, заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си по-рано днес със специалния пратеник на правителството на Република Северна Македония за България Владо Бучковски. Срещата се състоя на правителствения ВИП преди заминаването на премиера за Брюксел, където ще участва в Съвета на Европа.
Борисов изтъкна, че за отношенията на взаимно доверие е важно връщането към стриктно и необратимо изпълнение на всички поети ангажименти от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан през 2017 г.
„Винаги съм считал, че на масата на преговорите може да се намерят решения. Сегашните и следващите поколения няма да простят нито на България, нито на Република Северна Македония това, че не сме намерили компромис, който да даде перспектива. България винаги е изповядвала евроатлантическите ценности, затова и по време на нашето председателство на Съвета на ЕС поставихме темата за европейската перспектива на Западни Балкани на първо място“, посочи премиерът Борисов.
Министър-председателят бе категоричен, че България до този момент е положила всички усилия страните от Западните Балкани да бъдат приобщени към НАТО и ЕС. В този контекст той припомни, че именно в резултат на подкрепата на България за европейското бъдеще на Република Северна Македония, бе подписан Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество.
„България винаги е изповядвала евроатлантическите ценности, затова и по време на нашето председателство на Съвета на ЕС поставихме темата за европейската перспектива на Западни Балкани на първо място“, посочи премиерът Борисов.
Борисов припомни, че именно в резултат на подкрепата на България за европейското бъдеще на Република Северна Македония, бе подписан Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество.
„С една дума България е правила до този момент абсолютно всичко, което е необходимо Северна Македония, Албания, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина да не пропусна някой, така както сме Хърватия, Словения, Румъния, Гърция в ЕС, тази територия, наречена Западни Балкани, да бъде в НАТО и в ЕС. Какво се случи в последните година и половина не знам. Може би изборите в Северна Македония, може би нашите вътрешни проблеми, които имаме с ковида. Но се получи това, което в момента сегашните поколения, следващите, няма да ни простят. Защото кое е по-важно. Да дадем перспектива на следващите поколения или заровили се в миналото, да знам, че историята е много важна и за това ние я отделихме в комисията за историята между историците от България и Северна Македония да намерят баланса в решенията. Северна Македония е суверенна държава. Може да решава сама на какъв език иска да говори. Ние в България сме решили да говорим на български. Северна Македония можете да решите на каквото искате да говорите и никой не може да ви наложи и никога не сме се опитвали да налагаме каквото и да било по темата, категоричен е Борисов. Специално аз. Но днешната история няма как да я пренапишем, защото днешната история за това, че ние не намерихме политическа воля, толерантност, разбирателство, да погледнем какво в тези две държави или както вчера ни обвини президентът на Северна Македония, едва ли не го правим за да си вдигнем рейтинга. Бил ни се вдигнал личният рейтинг със седем пункта. Това не е европейско говорене.
Той коментира и острото изявление на премиера Зоран Заев от вчера:
„Много добри приятели сме с него, много пъти сме говорили и аз останах изненадан. Защото аз винаги съм считал, че на масата на преговорите не може да не се намери компромис. Компромис, който да е полезен за двете държави. Аз имам две теми, които те моля да предадеш. С темата за суверенитета на България, териториалната ни цялост, няма политик в България, който би казал, че би бил се съгласил да бъде коментирана. Второто е малцинствата. Изведнъж тези теми се появиха, завъртяха се в Европа и много уплашиха българското общество или напрегнаха, или настроиха, защото едва ли не към нас ще тръгнат претенции. Когато сме си говорили със Зоран, никога такава тема не е имало, точно обратното. Влизайки в ЕС границите, движението на хората кой къде ще отиде да живее или кой какъв език говори, няма никакво значение вече, когато сте в ЕС. С една дума, виждаш колко много енергия хвърляме ние за неща, които ако вие сте добронамерени, те не би трябвало да бъдат тема, нито за суверенитет, нито за малцинство. Тези две теми притесняват българското общество. Оставете историците да работят. Имаме няколко години да намерят правилните решения. Но пак казвам, то е важно, но сегашното и следващите поколения няма да ни простят ако пропуснем този момент. Аз настоявам да предадеш точно това – или с анекс към договора. Вчера ни обвинихте, че не изпълняваме договора за добросъседство, кое не изпълняваме, дайте ни го, дайте да го ревизираме ние. Ние сме европейска държава, която стриктно спазва договорите, ние нямаме претенции нито проблеми със спазването на договора. Затова ако имате вашите претенции, дайте ги, докато сте тук“, призова Борисов, обръщайки се към Бучковски.
„За един процес, толкова мечтан от нас Западните Балкани – не се случва. Ние трябва да правим София-Скопие-Тирана жп линии, магистрали, дигитална инфраструктура. Всичко това работи в момента – текат търгове“, добави още Борисов.
Специалният пратеник на РС Македония за решаването на спорните въпроси със София Владо Бучковски пристигна вчера на първото си посещение у нас, след като бе назначен на този пост. Той разговаря с външния министър Екатерина Захариева. На съвместната пресконференция след приключването на срещата, ръководителят на българската дипломация заяви:
„Само думи не са достатъчни вече, искаме дела“.
Захариева посочи, че преговорите за намиране на решение продължават.
От своя страна Бучковски призна, че е нарушено доверието между двете страни заради неспазването на Договора за приятелство от страна на Скопие Той подчерта, че РС Македония е решителна в намерението си да го приложи.