„Тесла” ще инсталира най-голямата в света акумулаторна батерия. Договорът бе подписан с Австралия. Това може да се окаже идеалният тест за надеждността на широкомащабното внедряване на възобновяемата енергия.
Изпълнителният директор на компанията Илън Мъск, известен със смелия си подход в автомобилостроенето, изработката на енергоспестяващи продукти и опознаването на космоса, успя да спечели поръчката сред десетки други предложения за изграждане на гигантска литиево-йонна батерия.
Устройството ще служи като спешна резервна енергия за Южна Австралия.
Има обаче и една уловка – споразумението гласи, че „Тесла“ трябва да е готова със 100-мегаватовата батерия в рамките на 100 дни от подписването на договора.
В противен случай батерията ще трябва да бъде предоставена безплатно на австралийските власти.
„Ние ще направим всичко възможно да я завършим”, обеща Мъск. Ако не успее, това ще струва 50 млн. долара на компанията му.
Според проекта батерията ще бъде изобретена така, че да освети близо 30 000 къщи, ако има крах в електрическата система.
Тя ще бъде поставена на все още незавършената вятърна ферма, използвана от френската електроразпределителна компания а възобновяема енергия Neoen.
През последните три години Южна Австралия реши да закрие електроцентралите си с въглища и вместо това да разчита на вятър, слънчева енергия и газ.
През септември обаче се появиха недостатъци на енергия и над 1,7 милиона жители на Южна Австралия останаха без ток, някои от тях за повече от две седмици.