СТРОЙ СЕ, ПРЕБРОЙ СЕ!
Държавата ни призова: строй се, преброй се! Който не може сам, преброители ще му дойдат на крака, за да го отчетат в статистиката.
Въпреки първоначалните „бъгове” в системата на преброяването /то при нас кое ли е тръгнало гладко/ , първоначалният срок бе удължен и нещата почти се нормализираха – няма оплаквания за сривове в системата. Бавно, полека и агале-агале вече преброени са два и половина милиона българи. С тия темпове, живот и здраве, до Коледа-до Ковида, може всички да влезем в компютрите на статистиката.
Добре, ще влезем в статистиката – и какво от това?
Какво ще научим ние, българите, за себе си? Най-вероятно, че сме станали по-малко отпреди десет години, когато сме се броили за последно.
Ние това си го знаем.
По-интересно ще е да научим, щом сме по-малко, то дали е намаляла и администрацията ни? Или се е увеличила?
В София човек не може да добие представа за демографските процеси, но достатъчно е да отиде в провинцията и да излезе по мръкнало на главната улица – рядко ще срещне човек. Градове като Ловеч, Сливен, Ямбол и т.н. са намалели наполовина през последните десетилетия…За Северозапада – Видин, Монтана и Враца – да не говорим.
Би трябвало тогава наполовина да е намаляла и администрацията в тези градове.
Дали това ще ни го каже статистиката?
И ако ни го каже, то ще има ли някакви съкращения на чиновници, които се оказват ненужни, защото няма кого да обслужват?
Едва ли… Най-трудно се съкращава чиновническата армия и никое правителство не иска да изправи тая армия срещу себе си.
Затова уж усвояваме милиони за „електронно правителство”, уж въвеждаме комплексно административно обслужване „на едно гише”, а всъщност нищо не мърда – чиновникът е непоклатим на мястото си.
Реформа в администрацията – от това има най-голяма нужда България.
Но кой политик или правителство да я направи?
Нали през три месеца правим избори, електорат трябва…
Михал Мишковед