Владимир Перев е общественик, македонски българин, бивш телевизионен журналист, работил в Македонската национална телевизия над 30 години до 2004, но уволнен заради пробългарските си прояви. Баща му Харалампи Перев е български офицер, служил в Българската армия и през двете световни войни, като за кратко е избран от прилепчани за кмет на Прилеп преди установяване на българско управление.
Моля ви да коментирате резултатите от срещата между българските организации в РС Македония и президента Румен Радев, която се проведе преди дни?
От Македония бяхме седем организации. Срещнахме се с Радев, както и с министъра на външните работи и с всички партии. Много приятно сме изненадани от сърдечния прием. Както и от отношението по въпроса за македонските българи, техните права, вписването им в Конституцията. Също и от заявеното желание българите да бъдат равнопоставени с другите граждани на Македония – македонци, албанци, турци, власи. Досега бяхме несъществуващ народ.
Другото положително е заявената готовност при борбата за българското историческо наследство. Не може да тълкуваме историята мултидисциплинарно. Историята е наука и трябва да се опрем до фактите. В момента не се водят никакви преговори между македонската и българската страна по отношение на историческите въпроси – говорим за историческата комисия. Доволни сме и от готовността за отстояването за изпълнението на македонските условия за свобода и демокрация за българските граждани в Македония и свързаното с това вето. Ветото ще бъде задържано, докато Македония не изпълни тези условия от Договора за добросъседство. Доволни сме от упоритостта на българската страна.
Защо отразяването на тази среща в РС Македония беше толкова неприятелско?
Не съм изненадан от антибългарската кампания. Тя се води тук от 1918 насам по различни начини като се използват всякакви технически и политически средства, които да отговарят на своето време. Днес се използват социални мрежи и медии. Никога не съм очаквал, че може да има такава жестока кампания. Това няма да стане, докато българската страна не наложи своите виждания за правата на българите в Македония и за нашата историческа реалност.
В крайна сметка тази среща ще помогне ли на българите в РС Македония? Чрез нея двете държави станаха ли малко по-близки?
Моето мнение е непроменено. Не приемам факта, че българското вето налага лоши междуличностни отношения или омраза между народите. Смятам, че това е политически, коварен и лъжлив инструмент. Никога не е имало истинска омраза. Има единици, които са показвали своята омраза и от двете страни. Те са платени с руски и сръбски пари. Или хора със семейни убеждения, на които това им е внушавано от образователната система с лъжливи и неточни факти, например свързани с жертвите от Втората световна война. Повечето македонци, които са загинали, са загинали във войните с германската армия. Партизаните и хората по затворите, едва ли са повече от 150 души. Има фалшива пропаганда, която влияе на това. Политическите отношения между България и Македония никога не са били на по-ниско. Обаче политическите и личните отношения между македонските политици и българските, винаги са били приятни. Когато разговарят, те акцентират на общи политически теми и мислят за следващия мандат. Това трябва да е ясно. Предизборната кампания в Македония не е спряла със своя антибългаризъм. Например казусът с кандидата за кмет на Скопие – Арсовка, за която заявиха, че има български паспорт. По казуса се активираха и троловете в социалните мрежи. Никой не знае със сигурност дали Арсовка има паспорт. Доста хора са на мнение и че казусът е манипулация на СДМ. Подобен случай имахме и през 1991. Но аз питам – и да има български паспорт, това какво значение има? Това ще значи, че политиката за града ще се провежда по-малко успешно ли? Например по отношение инфраструктурата? И това е само по отношение на българите. Има много македонци, които живеят с по два паспорта – американски, канадски, немски, но никой за нищо не пита. Включително имаше и такива министри и държавни главни секретари, депутати. Има ги и сега. Но омразата към България се насажда, има опити да се затрие идентичността.
Ако Даниела Арсовка стане кмет на Скопие и Заев изпълни заканата си да подаде оставка, кой ще победи на следващите парламентарни избори?
Не съществува такъв сценарий. Нещата трябва да се кажат ясно. Заев е професионален лъжец. Той забравя това, което е казал и след пет минути говори друго. Заев няма да си подаде оставката. Или ще си я подаде по такъв начин, по който няма да му я приемат. Сега отново ще подаде, тя няма да му бъде приета и правителството ще си остане. Заев не иска да си подава оставката. Той си е загубил влиянието, частните бизнеси, доверието на хората. Но той може да си подаде оставката, само ако партийното крило я поиска. Що се отнася до Арсовка – очаквам да победи в кметската битка за Скопие.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини