Русия, войски
В Съвета за сигурност на ООН Русия и Съединените щати останаха на противоположно мнение относно украинската криза. 

Русия и Съединените щати си размениха обвинения преди заседанието на Съвета за сигурност на ООН в понеделник, на което двете суперсили вероятно ще се противопоставят по въпроса за Украйна, съобщава Дойче Веле.

Вашингтон нарече струпването на войски на Москва по границата с Украйна „заплаха за международния мир и сигурност“, а говорител на Кремъл нарече срещата на върха на ООН „ПР акция“ и обвини Белия дом в създаване на „истерия“.

САЩ на свой ред заявиха, че Русия планира да увеличи присъствието на войските си в Беларус до 30 000 души през следващите седмици, за да ги прибави към стоте хиляди, които вече са в близост до украинско-руската граница.

Съединените щати успяха да убедят десет от петнадесетте членове на Съвета за сигурност да подкрепят провеждането на открито заседание, осуетявайки руския опит да спре процедурата.

Но каквито и да било официални действия от страна на Съвета за сигурност се смятат за изключително малко вероятни, като се има предвид правото на вето на Русия и връзките ѝ с други членове на съвета, включително Китай, който подкрепи опита на Москва да блокира откритата среща.

„Това наистина е време, в което трябва да се възползваме от тиха дипломация“, заяви пратеникът на Пекин в ООН Джан Дзюн.

Дипломация в застой

Въпреки продължаващите разговори на високо равнище, Русия и САЩ не успяха да постигнат споразумение относно начина за намаляване на напрежението. Въпреки че Москва твърди, че не планира да нахлуе в Украйна, тя поиска от НАТО да обещае, че никога няма да допусне членството на Украйна в алианса, да намали присъствието на силите си в Източна Европа и да прекрати разполагането на оръжия в близост до руските граници.

Както Белият дом, така и НАТО отказаха, като нарекоха исканията на Русия невъзможни. САЩ заплашиха с унищожителни икономически санкции, ако Москва продължи да поддържа военни позиции по границата.

Дипломатическите усилия на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и руския му колега Сергей Лавров не дадоха резултат, когато те разговаряха по-рано през януари, както и телефонните разговори между президентите Джо Байдън и Владимир Путин.

Двамата висши дипломати трябваше да разговарят отново във вторник, в същия ден, в който британският министър-председател Борис Джонсън трябваше да отлети за Киев, за да разговаря с украинския президент Володимир Зеленски за това как да се успокои ситуацията.

Зеленски обвини Запада, че създава „паника“ и вреди на икономиката на страната му с приказките за война.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук