НАТО
НАТО

Министрите на отбраната на НАТО ще обсъждат увеличаване на отбранителния си капацитет на срещата си днес и утре в Брюксел. Те ще преразгледат и споделянето на тежестта на разходите за отбрана.

Настоящата криза ни показа колко е важно да инвестираме в отбраната си, каза генералният секретар Йенс Столтенберг. Той изрази задоволство, че за 7-ма поредна година разходите за тази цел се увеличават в Европа и в Канада, като от 2014-та година са събрани допълнително 270 млрд. долара.

Министрите ще обсъдят и следващата стратегическа концепция на НАТО, която ще бъде приета на срещата на върха в Мадрид през юни.

Министрите ще се срещнат с колегите си от Грузия и Украйна, с които ще обсъдят влошаващата се ситуация в Черноморския регион и ще препотвърдят подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на двете страни.

Вчера Столтенберг заяви, че частичното изтегляне на руските войски от границата с Украйна дава нотки на умерен оптимизъм, но не представлява реална деескалация.

България представя пред НАТО плановете си за усилване на източния фланг

България ще бъде представена от министъра на отбраната Стефан Янев. Очаква се на срещата България да представи плановете си за усилване на източния фланг на Алианса заради ситуацията по Руско-украинката граница.

Бойна група на принципа на батальона се очаква да предложи българската страната на съюзниците. Числеността ѝ трябва да е до 1000 души. Плановете са обаче, ако страната ни няма част от способностите за попълването на групата, те да дойдат от страните-членки.

В страната ни вече дойдоха самолети на НАТО. Испанските „Юрофайтър“ вече направиха тестови полети над София, Вана, Бургас и Безмер.

До края на март те ще участват с българските МИГ-ове в охраната на въздушното пространство.

Очаква се след това да дойдат и два нидерландски Ф-35. В Брюксел министърът на отбраната Стефан Янев ще се срещне и с американския секретар по отбраната Лойд Остин.

Темата ще е обявеното забавяне на доставката на нови 8 изтребителя Ф-16 за България.

Премиерът Кирил Петков обяви, че забавянето ще е две години. Но само преди ден КСНС при президента препоръча „изпълнителната власт да предприеме действия за ускоряване придобиването на нова техника по вече сключени договори.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук