Руската армия достигна южния украински град Херсон, близо до контролирания от Москва Крим, и изгражда контролно-пропускателни пунктове в покрайнините му, съобщи кметът на града.
„Руската армия установява контролно-пропускателни пунктове на входовете на Херсон“, заяви кметът Игор Колихаев във Facebook. „Херсон е бил и ще остане украински“, каза той.
Видеоклипове в местните медии в Херсон показаха как руската армия влиза в града.
Херсон има население от около 280 000 души. Позицията му е ключова, тъй като се намира между контролирания от Русия Кримски полуостров и Одеса.
Руската армия твърди, че контролира и пристанищния град Бердянск, който се намира северозападно от Крим на Азовско море.
Удари отново има и на север. Руските сили взривяват подстанции около втория по големина град Харков, с което причиняват проблеми със снабдяването с ток и вода, съобщи кметът на града Игор Терехов.
Сателитни кадри, заснети в понеделник показват, че руският военен конвой северно от украинската столица Киев е дълъг около 64 километра. По-малко от 32 километра на север от границата на Беларус с Украйна са разположени допълнителни наземни сили и хеликоптери.
Припомняме, че вече шести ден Русия се сблъсква с ожесточена съпротива в Украйна при настъплението си в страната.
Хронология на събитията:
24 февруари
В ранните часове на деня президентът на Русия Владимир Путин обяви решението да започне военна операция в Източна Украйна. В обръщение той заяви, че Русия се стреми към „демилитаризация и денацификация“ на Украйна и призова украинските войници да свалят оръжието. Минути след изявлението на Путин са съобщени експлозии в Киев, Харков, Одеса и Донбас.
Украински официални лица твърдят, че Русия е разположила войски в Одеса и Мариупол и е изстреляла крилати и балистични ракети по летища, военни щабове и военни складове в Киев, Харков и Днепър.
Според Украйна, руските сили са нахлули по суша близо до град Харков и е съобщено за мащабни десанти в градовете Мариупол и Одеса. Войски също навлизат в страната от към Беларус. Украинските гранични сили съобщават за атаки срещу обекти в Луганск, Суми, Харков, Чернигов и Житомир, както и от Крим.
25 февруари
Около 04:00 ч. Киев е разтърсен от две експлозии. Според украинското вътрешно министерство те са от крилати и балистични ракети, насочени към Киев. Руските части се опитват да обкръжат Киев и да настъпят в Харков, но получават сериозен отпор
За разлика от тях, руските операции на изток и юг са по-ефективни. Най-добре обучените и оборудвани руски части са разположени извън Донбас на югоизток и атакуват в тила на украинските отбранителни позиции.
Министерството на отбраната на Украйна заявява, че руските сили са влезли в района на Оболон, Киев, и са на приблизително 9 километра от украинския парламент.
Украинските власти съобщават, че руските войски са окупирали района на АЕЦ Чернобил. Русия твърди, че защитава централата от националистически и терористични групи и че персоналът следи нивата на радиация в обекта.
26 февруари
Жилищен блок в Киев е поразен от руска ракета сутринта на 26 февруари.
В 02:00 ч. се съобщава за тежки боеве на юг от Киев, близо до град Василков и неговата авиобаза. Украинският Генерален щаб твърди, че украински изтребител Су-27 е свалил в близост до града руски транспортен самолет Ил-76, превозващ парашутисти.
Около 03:00 ч. край Киев е съобщено за повече от 48 експлозии за 30 минути, тъй като украинските военни се сражават близо до електроцентрала CHP-6 в северния квартал на Троещина.
Съобщава се за тежки боеве в близост до Киевския зоопарк и квартал Шулявка. Рано на 26 февруари украинската армия заявява, че е отблъснала руска атака срещу военна база, разположена на булевард Перемоги, главен път в Киев, също така твърди, че е отблъснала руската атака срещу град Николаев на Черно море.
Руското министерство на отбраната заявява, че е овладян Мелитопол, близо до Азовско море.
27 февруари
На 27 февруари руски войници и бронирана техника влизат в североизточния град Харков – вторият по големина в страната с население от около 1,4 милиона души.
Украинските сили успяват да задържат настъпването на руските войски и към столицата Киев, но обстрелът нанася поражения на цивилна инфраструктура и цели.
Подкрепяните от Русия сепаратисти в източната провинция Луганск твърдят, че украинска ракета е взривила петролен терминал в град Ровенки.
28 февруари
Напредъкът на Русия към Киев е забавен поради логистични грешки и ожесточена украинска съпротива, оповестява британското министерство на отбраната в комюнике. Тежките боеве продължават около северноукраинския град Чернигов и Харков, но и двата града остават под украински контрол.
По-голямата част от сухопътните сили на Русия се намират северно от Киев.
Всичко за войната в Украйна – четете тук