- Около 95 процента от туристите, които посещават Северна Корея са китайци, сочат данните на голям туроператор
- Между 4000 и 4500 туристи от други държави се отбиват годишно в КНДР
- През август, влиза в сила забрана за американските граждани да посещават страната
Когато един брутален комунистичски режим привлича туристи, логично е да се запитаме „Защо?“ и „Кои са хората, които искат да прекарат ваканцията си такава страна?“
В петък (21 юни) Съединените щати обявиха, че ще забранят на техни граждани да посещават Северна Корея. Предвид на тревожните новини, с които се свързва Корейската народно-демократична република (КНДР) напоследък, здравият разум сочи, че едва ли има някой, който иска да прекарат ваканцията си там. Но практиката сочи друго – хора от различни краища на света често посещават страната с цел почивка – при това става дума за хилди.
Туристите, които ходят там са на различна възраст – от студенти до пенсионери. Това споделят от туристическата агенция „Корио Турс“, един от най-големите международни оператори, които организират почивки в Северна Корея. Обикновено избралите необичайната дестинация пътуват сами.
Британският туроператор „Лупин Турс“, който също предлага ваканции в КНДР, споделя едно интересно набlюдение: около 75 процента от клиентите са мъже.
Според статистиката на „Корио Турс“, американците а англичаните са около 20 на сто от туристопотока. Останалата част се попълва от Северна и Западна Европа, Австралия, Канада, Близкия изток, включително Израел, саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
От агенцията отбелязват, че е налице спад на международните туристи (без Китай), които през 2012-та са били около 6000 годишно, а сега се движат между 4000 и 4500.
Основният поток от хора, запътили се към КНДР идва от съседен Китай – 95 процента, коментират още от „Корио Турс“. Става дума за обикновени хора, които пътуват за 1-2 дена до Северна Корея, често воедни от носталгия по комунистическото минало, когато страната не е била засегната от индустриализацията.
Когато Държавният департамент (Министерството на външните работи на САЩ) обяви, че ще наложи забрана американски граждани да посещават Северна Корея, беше подчертано, че мерките се вземат заради „нарасналите опасения, че има риск, американски граждани да бъдат арестувани от властите от КНДР.“ До края на седмицата се очаква решението да бъде публикувано във Федералния регистър (нещо като нашия „Държавен вестник‘). То влиза в сила в 30-дневен срок.
До сега, няма други страни, които да са оповестили подобни мерки. Според „Ройтерс“, Северна Корея е единствената страна, в която е забранено на американците да влизат.
„Не ни интересува, че американското правителство е забранило на гражданите си да посеават нашата страна“, коментира във вторник висш член на администрацията на КНДР Хон Чол-Су пред „Франс прес“.
Мярката на САЩ е в отговор на смъртта на американския студент Ото Вармбайевр, последвала посещението му в Северна Корея.
През март 2016-та Вармбайер беше осъден на 15 години трудов лагер, по обвинение, че се е оптал да открадне политически плакат от хотел. Той беше освободен през юни тази година и върнат в САЩ в кома, а малко по-късно почина.
Напрежението на Корейския полуостров се засили напоследък, поради продължаващите ядрени опити на севернокорейският диктатор Ким Чен Ун. Въпреки реакцията на международната общност и наложените от ООН санкции, той заплаши САЩ, че разполага с ракети, които могат да достигнат атлантическия й бряг.
„Корио Турс“ са на мнение, че напрежението не отблъсква туристите, макар че след смъртта на Ото Вармбайер, броят на американците, желаещи да посеят КНДР рязко намаля.
Проверка в интернет показва, че няколко български агенции, съвместно предлагат посещение в Северна Корея. Според неофициална информация около 12-15 българи посещават Северна Корея годишно. Туристическият пакет включва 10 нощувки и струва окло 1850 евро. Страната ни има посолство в КНДР. МВнР предупраждава, че в Северна Корея не е разрешен внос на средства за радиовръзка и навигационни устройства, както и мобилни телефони. Те се предават при влизане в страната и се връщат на собствениците при окончателно напускане. Забранява се още внос на чуждестранна литература и видео материали.