На фона на затворения руски фондов пазар, цена на рублата по-малко от цент и изтеглянето на западният бизнес, JPMorgan предупреждава, че Русия ще изпадне в невъзможност да извършва плащания в чужбина.

„Санкциите, наложени на Русия, значително увеличиха вероятността от неизпълнение на облигации в твърда валута на правителството на Русия“, алармираха експертите на JPMorgan в съобщение до клиентите си.

Русия може да има пари, за да изплати дълговете си. Централната банка на Русия притежава зашеметяващите 643 милиарда долара международни резерви.

Въпреки това според анализаторите на JPMorgan санкциите, наложени от Съединените щати срещу руски правителствени структури, контрамерките в Русия за ограничаване на плащанията в чужбина и прекъсването на платежните вериги „представляват големи пречки за Русия да извърши плащане по облигации в чужбина“.

Например, санкциите срещу централната банка на Русия и изключването на някои банки от SWIFT ще повлияе на способността на Русия да има достъп до чуждестранна валута за изплащане на дълга й. Става въпрос за натрупаните руски резерви, както и приходите й от износ.

Capital Economics изчислява, че около половината от международните резерви на Русия ще бъдат засегнати от санкции – а голяма част от останалата част е в злато, което на фона на санкциите много трудно може да бъде превърнато в пари.

„Това би било по-скоро логистичен фалит, отколкото липса на неизпълнение на средства“, каза Питър Буквар, главен инвестиционен директор в Bleakley Advisory Group.

Русия има над 700 милиона долара плащания, които предстоят през март, предимно с 30-дневен гратисен период.

Въпреки че западните санкции срещу Русия не ограничават вторичната търговия на съществуващите облигации на страната, JPMorgan отбелязва, че е имало проблеми със сетълмента с някои облигации, тъй като Русия е блокирала белгийския доставчик Euroclear.

Според различни анализатори на финансовата институция Кремъл може да подготвя сцената за умишлено неизпълнение на задълженията си, за да „накаже“ Съединените щати и Европа за наложенте санкции.

„Путин 100% е фалирал“, каза мениджърът на хедж фонд Кайл Бас в интервю за CNN. „Западът го удушава. Защо му е да се съгласява да плаща лихва на Запада точно сега?“

Capital Economics отбеляза, че руските власти вече са забранили прехвърлянето на купонни плащания по държавния дълг в местна валута към чужденци, подчертавайки факта, че властите „действат с внимание към притежаваните от чужденци руски активи“.

„Русия може да използва неизпълнението като начин за отмъщение срещу западните санкции, за да нанесе загуби на чуждестранни кредитори. Не е пресилено да се мисли, че руските власти могат да забранят изплащането на външния дълг“, пише Capital Economics.

Русия, която в момента е 12-ата по големина икономика в света, за последно не изплати дълга си през 1998 г. Това предизвика мащабна международна криза. Днес не може да се предвидят последиците, ако Русия не плати вноската си по дълга. Глобалната финансова криза от 2008 г. и началото на пандемията на Covid през 2020 г. показаха колко взаимосвързани са световната икономика и финансовата система.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук