С-400 противоракетна отбрана
На снимката: Система за противоракетна отбрана С-400

Съединените щати неофициално са повдигнали пред Турция въпроса за малко вероятната възможност за изпращане на произведени в Русия системи за противоракетна отбрана С-400 в Украйна, за да й помогнат в борбата с нахлуващите руски сили. Това съобщават от Ройтерс, позовавайки си на трима независими източници. Подобна информация беше публикувана за България и Словакия през изминалата седмица, но впоследствие се опроверга.

През последния месец американски служители са обсъждали това предложение с турските си колеги, но не е отправяно конкретно или официално искане, заявиха източниците пред Ройтерс. Те казаха, че въпросът е бил повдигнат за кратко и по време на посещението на заместник-държавния секретар Уенди Шърман в Турция по-рано този месец.

Администрацията на Байдън се обръща към съюзниците, които използват оборудване и системи руско производство, включително С-300 и С-400, с молба да обмислят прехвърлянето им на Украйна, която се опитва да отблъсне руското нахлуване, започнало на 24 февруари.

Припомняме, че подобна информация се появи и за България и Словакия но фона на посещението на министъра на отбраната на САЩ – Лойд Остин в България. След срещата с премиера и военния министър обаче беше оповестено, че няма да даваме ракети, но ще получим една рота „Страйкър“.

Идеята, която според анализатори със сигурност ще бъде отхвърлена от Турция, е част от по-широка дискусия между официални представители на Шърман и Турция за това как Съединените щати и техните съюзници могат да направят повече в подкрепа на Украйна и за това как да се подобрят двустранните отношения.

Турските власти не са коментирали нито едно американско предложение, свързано с прехвърлянето на системите С-400 на Украйна.Представители на турското външно министерство не бяха открити веднага за коментар.

Турски източници и анализатори заявиха, че всяко подобно предложение би било неудачно за Турция, позовавайки се на въпроси, вариращи от технически пречки, свързани с инсталирането и експлоатацията на С-400 в Украйна, до политически опасения, като например ответния удар, който Анкара вероятно ще получи от Москва.

Вашингтон многократно е искал от Анкара да се отърве от произведените в Русия зенитно-ракетни батареи, откакто първата доставка пристигна през юли 2019 г. В резултат на това Съединените щати наложиха санкции на турската отбранителна промишленост и отстраниха Турция, член на НАТО, от програмата за изтребители F-35.

Анкара заяви, че е била принудена да избере С-400, тъй като съюзниците не са предоставили оръжия при задоволителни условия.

Представители на САЩ се стремят да се възползват от този момент, за да привлекат Турция обратно в орбитата на Вашингтон. Усилията за намиране на „креативни“ начини за подобряване на обтегнатите отношения се ускориха през последните седмици, въпреки че досега не е направено нито едно конкретно предложение, твърдят американски и турски източници.

„Мисля, че всички знаят, че С-400 е дългогодишен проблем и може би това е моментът, в който можем да намерим нов начин за решаване на този проблем“, каза Шърман пред турската телевизия Haberturk в интервю на 5 март.

Не стана ясно какво точно е имала предвид тя, а Държавният департамент не отговори на въпросите относно нейните коментари. Белият дом не отговори на молбата за коментар относно предложението, направено по време на посещението ѝ в Турция.

Усилията са част и от по-широкия опит на администрацията на Байдън да отговори на молбата на украинския президент Володимир Зеленски да помогне за защитата на украинското небе. Търсят се системи за противовъздушна отбрана руско или съветско производство като С-300, с които разполагат други съюзници от НАТО, и С-400.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук