Путин увеличи залога в икономическата си война със Запада. Решението му да превърне плащанията за газ в рубли се описва като опит да сплаши Европа и САЩ, за да облекчи санкциите. Москва изпитва решимостта на Запада и оказва натиск върху болното му място – вноса на енергия, пише в свой анализ „Политико“
В сряда руският президент обяви, че т.нар. неприятелски държави (в списъка влизат членовете на ЕС и САЩ) ще трябва да плащат за доставките на руски газ в рубли. По този начин той се противопостави на опитите на Запада да накаже Русия за войната в Украйна и освободи вноса на жизненоважни енергийни продукти от санкции.
„Реших да приложа в най-кратки срокове набор от мерки за прехвърляне на плащания – нека започнем с това, нашия природен газ – за преобразуване на плащанията за нашия природен газ, доставян на така наречените неприятелски страни, в руски рубли“, каза Путин.
Това е игра с високи залози. Или Западът ще отстъпи и ще се съгласи с исканията на Путин, или ще се заинати и ще види докъде е готов да стигне с ограниченията на доставките на газ, които ще лишат страдащата му икономика от необходимите средства.
„Това е игра, това е опит да се сплаши Запада и да се принуди да смекчи санкциите. Той иска да принуди Запада – ако възнамерява да продължи да купува енергия от Русия – да сключва сделки с руски компании“, казва Тимъти Аш, специалист по развиващите се пазари в BlueBay Asset Management. „Това е опит за разрушаване на санкциите, за отслабване на решимостта на Запада“.
САЩ забраниха закупуването на руска енергия, но за Европейския съюз ще бъде много по-трудно да го направи, тъй като 40% от потребявания от него газ идва от Русия. Москва печели от него между 30 и 40 милиарда долара годишно. ЕС е решен да прекрати зависимостта си от Русия, но това ще отнеме известно време.
Путин нареди на правителството и на Банката на Русия да гарантират, че купувачите на газ ще купуват руски рубли в рамките на една седмица.
„За разлика от някои колеги, ние ценим нашата бизнес репутация като надежден партньор и доставчик. Промените ще засегнат само валутата на разплащане, която ще бъде променена на руски рубли“, каза Путин.
Не е ясно как западните страни ще могат да се сдобият с достатъчно рубли за финансиране на вноса на газ и дали ще искат да извършват плащания в руска валута.
„Изглежда, че руските власти се опитват да окажат натиск върху западните страни, като принуждават чуждестранните купувачи на руски газ да използват рубли. Това е допълнителна полза, тъй като те ще поддържат обменния му курс“, казва Лиъм Пийч, икономист в Capital Economics.
Водещите купувачи на руски газ бяха потресени от новите искания на Кремъл.
Германският министър на икономиката и климата Роберт Хабек обвини Путин в нарушаване на договорите и добави, че Русия не е стабилен партньор. Той заяви, че европейските страни ще се консултират какво да предприемат по-нататък. Германия получава повече от половината от вноса си на газ от Русия.
Подобна мярка дава възможност на Русия да избегне санкциите. Франческо Джавази, съветник на италианския министър-председател Марио Драги, заяви това в Милано в сряда. Италия задоволява една трета от нуждите си от газ с внос от Русия.
Не е ясно какво ще се случи, ако купувачите на газ се заинатят. „Ако Путин каже, че трябва да плащаме в рубли, а Италия каже, че няма да го направи и ще плаща както преди, какво ще направи Путин след това?“, пита Аш.
Според Путин държавната компания „Газпром“ ще трябва да промени съществуващите си договори за доставка на газ, които са деноминирани в долари или евро. Дългосрочните газови споразумения на Русия обаче са много сложни и обикновено поверителни, така че всякакви промени със сигурност ще предизвикат правни спорове.
„Договорът си е договор и ако той е в евро, а не в рубли, или в долари, а не в рубли, бързо се оказвате в ситуация, в която не сте искали да бъдете“, казва високопоставен дипломат от ЕС.
Адвокат, запознат със съдържанието на договорите на „Газпром“, заяви, че изменението на дългосрочни договори за доставка на газ често е изключително трудно и отнема много време. В такива сделки често има клаузи, които изискват предоговаряне, например при значителни промени в пазарните цени. Всяка от страните по договора може да има право да поиска преразглеждане по своя преценка. Това е жокер в тестето, така да се каже.
Стандартните договори за газ от типа „вземи или плати“, които изискват купувачът да вземе газа или да плати за него, както ако го е взел, изискват всяка страна да изпълни задълженията си, освен ако не възникнат форсмажорни обстоятелства. Летвата за подобно форсмажорно обстоятелство е много висока.
Това означава, че при отсъствието на енергийни санкции и други неконтролируеми прекъсвания, „Газпром“ трябва да продължи да доставя газ за Европа, а купувачът трябва да плаща, както е обещал. „Газпром“ не отговори на искането за коментар.