В здравеопазването са натрупани много проблеми. През последните 12 годиниинтересът към здравеопазването по-скоро се маркираше и се опитваше да бъде запушен с повече пари, без в системата да има ефективност. Това коментира депутатът от БСП проф. Георги Михайлов специално за Дебати.бг.
Преди година Центърът за обществено здраве излезе със сериозен доклад от 161 страници. Фокусът беше заради високата смъртност. Там се
акцентира, че една от причините е, че са вземани предимно политически решения, а не експертни.
Втората причина е, че здравната система в България е изключително разнебитена. Както от гледна точка на материално-техническа база, така и за кадрово осигуряване.
Той акцентира, че именно това са част от въпросите, с които сегашната власт се заема и се надява следващите години промяната да се случи. Очерта и някои от приоритетите.
Това е на първо място кадровият проблем. Внимателната преценка за квалификацията на кадрите и всички необходими мерки за тяхното задържане. На второ място е проблемът със спешната помощ, което е лицето на здравеопазването. Проектът за това остана повече от 7-8 години незавършен, въпреки че беше финансиран от Европейския съюз. Разбира се и електронното здравеопазване и проблемите на детското здравеопазване и така бленуваната детска болница.
Въпреки това експертът акцентира, че това не може да стане за няколко месеца.
Защо предоставянето на здравна помощ скара депутатите; като цяло какви мерки биха направили живота на пациентите по-лесен; защо България остана последна по смъртност след ковид епидемията и какви са най-важните законопроекти в сферата, с които приоритетно се захваща новото правителство – четете утре в цялото интервю на Дебати.бг.
Още вътрешнополитически новини – четете тук