Отношенията между президента Румен Радев и турския му колега Рейджеп Ердоган винаги са били сложни. Макар и привидно замаскирани като добро приятелство, търкания през годините не са липсвали.
Един от случаите в миналото, при които напрежението нарастна, беше в края на 2020. Тогава президентът остро коментира поздравлението на турския президент Реджеп Ердоган към делегатите от конференция на ДПС. Според Радев това е „признание за амбиции за участие в българския политически живот и е недопустимо”. Тогава Радев стигна и по-далеч като заяви, че проводник на това влияние е министър-председателят Бойко Борисов. „Турция е приятел, партньор, съюзник, не искам това да влияе на нашите отношение. Надявам се да не стигаме до отношенията през март 2017 г когато турските власти се намесиха открито в нашия изборен протест. Надявам се, Турция да не се намеси в тези избори“, допълни тогава президентът.
Остри реплики имаше и в по-далечната 2018, когато Радев постави директно въпроса за компенсация за имотите на тракийските бежанци пред Ердоган. Това стана по време на Националния възпоменателен събор по повод 115-та годишнина от Илинденско-Преображенското въстание. Държавният глава каза, че „ще продължава да изисква ясни отговори, когато историческите факти се пренебрегват и поставят под съмнение”.
На фона на войната, обаче, затоплянето на отношенията стана наложително
Година и половина по-късно Радев отново се фокусира към Ердоган. Но за разлика от тогава, в момента причината не е упрек, а търсене на подкрепа за безопасното извеждане на български моряци от Украйна. Към момента на територията на страната има два блокирани български кораба – „Рожен“, който е локализиран на пристанището Черноморск (Черно море), и „Царевна“ – на пристанище Мариупол (Азовско море). На място се намират и турски екипажи.
Един от възможните обяснения за този дипломатичен ход вероятно е липсата на варианти през руска страна, въпреки че това би било учудващо на фона на позициите, заемани от президента Радев във външнополитически план.
„Румен Радев е призовал турския си колега за координирани действия за извеждане на блокираните в украински пристанища български и турски екипажи преди постигането на мирно споразумение в Украйна“, съобщава прессекретариатът на държавния глава.
От информацията става ясно, че българският държавен глава е приветствал усилията на Република Турция и на президента Реджеп Тайип Ердоган за посредничеството при разрешаването на военния конфликт в Украйна по дипломатически път. Още повече, че все още няма яснота кога ще приключи този конфликт и са необходими своевременни усилия за извеждане на българските и турските моряци от зоната на военните действия.
Макар този въпрос да е по-скоро в компетенциите на правителството, се наблюдава засилена активност от страна на президента. Предстои да видим дали неговите дипломатически ходове ще помогнат не само за безопасното извеждане на сънародниците ни, но за по-бързото решаване на конфликта и потушаване на негативните ефекти на Балканите, загърбвайки искрите от миналото.
Още международни новини – четете тук